Tedavi edilen caretta caretta denize bırakıldı

MKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Altuğ: -''Kaplumbağanın kafatası üzerinde çok parçalı kırık vardı. Röntgen ve Bilgisayarlı tomografi muayenesinde yemek borusunda iki adet büyük olta bulunduğunu tespit ettik'' ''Son üç yılda merkezimize kafa travmalı ve olta hasarlı 20 caretta caretta getirildi''
Tedavi edilen caretta caretta denize bırakıldı
Hatay'ın Samandağ sahilinde bundan 1 ay önce yaralı olarak bulunan caretta caretta, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesinde tedavi edildikten sonra denize bırakıldı.
     MKÜ Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Enes Altuğ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaralı deniz kaplumbağalarının tedavisi için bünyelerinde oluşturdukları ''Deniz Kaplumbağaları ilk Yardım ve Tedavi Merkezi'' sayesinde birçok caretta carettayı yaşama döndürdüklerini söyledi.
     Bir ay kadar önce Samandağ sahilinde yaralı olarak bulunan ve kendilerine getirilen caretta caretta türü kaplumbağayı tedavi ederek yeniden denize bıraktıklarını ifade eden Altuğ, şöyle devam etti:
     ''Kaplumbağanın kafatası üzerinde çok parçalı kırık vardı. Röntgen ve Bilgisayarlı tomografi muayenesinde yemek borusunda iki adet büyük olta bulunduğunu tespit ettik. Üç gün medikal tedavi uyguladık ve genel durumunu düzelttikten sonra önce kafatasındaki kırıkları cranioplasti yani sentetik greft uygulaması ile kapattık. Daha sonra yemek borusundaki 2 adet büyük oltayı endoskopi yardımı ile cerrahi müdahale ile çıkardık. Şu an genel durumu çok iyi. Travmalı carettalara yönelik tedavi süreci ve fizik tedavisi uzun zaman almaktadır. Deniz kaplumbağalarına yönelik insanlık dışı uygulamalara olaylarına son verilmesi konusunda herkesten duyarlılık bekliyoruz.''

     Son üç yılda merkezlerine kafa travmalı ve olta hasarlı 20 caretta caretta getirildiğini hatırlatan Altuğ, '''Merkezimizde nesli tükenmekte olan yaralı kaplumbağaları tedavi ederek doğal yaşama bırakıyoruz. Merkezimiz bir taraftan soyu tehlike altında olan yaralı kaplumbağaları tekrar doğal yaşamına kazandırarak neslinin devamına katkıda bulunmakta, diğer taraftan ise farkındalık oluşturarak ekosistemin korunmasına çalışmaktadır'' diye konuştu.
    
     -Samandağ'da 700 deniz kaplumbağası yuvası tespit edildi-
    
     İlçe Kaymakamı Süleyman Özçakıcı ise Samandağ sahilinin deniz kaplumbağaları için Akdeniz'deki en önemli üreme alanlarından biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
     ''Bu sezon yaklaşık 700 deniz kaplumbağası yuvası tespit edilmiştir. Korunması gereken ve gelecek nesillere ulaştırmakla sorumlu olduğumuz deniz kaplumbağalarının muhtemelen insan kaynaklı olduğunu düşündüğümüz yaralanma durumlarında Mustafa Kemal Üniversitesine bağlı Fizik ve tedavi Merkezinde tedavileri yapıldıktan sonra denize bırakılmaktadır. Bu doğal hazinemizin korunması konusundaki bilinç Samandağ halkında her geçen gün artmaktadır. Çalışmalarda katkısı olanlara teşekkür ediyorum.''
     Daha sonra, tedavisi yapılan caretta caretta denize bırakıldı.