Teknolojiye inat tahta beşik yapıyor

Hassa ilçesinde 30 yıldan bu yana tahtadan yaptığı beşiklerle ailesinin geçimini sağlayan Ömer Solak, teknolojik gelişmelere rağmen mesleğinden vazgeçmiyor.
Teknolojiye inat tahta beşik yapıyor
 İlçeye bağlı Karacanlık köyünde yaşayan 58 yaşındaki Ömer Solak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedesinden babasına, babasından da kendisine miras kalan mesleğini, Karacanlık köyünde üç kuşaktır devam ettirdiğini söyledi.
     Geçmiş dönemlerde köydeki hemen her evde tahta beşik yapıldığını belirten Solak, geçen sürede çok sayıda kişinin mesleği terk ederek yeni iş kollarına atıldığını ifade etti.
     Solak, teknolojinin gelişmesi ile evlerde tahta beşik kullanılmadığını, tüketiciden talep gelmediği için de bu mesleğin bitme noktasına geldiğini kaydetti.
     Atölyesinde, her şeye rağmen 30 yıl önce başladığı mesleğini sürdürmeye çalıştığını anlatan Solak, şöyle konuştu:
     ''Biz bir zamanlar siparişleri yetiştirmekte güçlük çekiyorduk. Mesleğimiz o dönemlerde revaçta olan bir meslekti. Ama teknolojik gelişmeler mesleğimizi yok etme noktasına getirdi. Şimdilerde ayda bir beşik bile satamıyorum. Teknolojinin ilerlemesiyle fabrikalarda farklı model ve güzelliklerde beşikler yapılıyor. İnsanlar da artık tahta beşik yerine bu beşikleri satın alıyor. Benim yaptığım beşikleri ise genellikle köylerde yaşayan, dar gelirli aileler tercih ediyor. Bir de köyü ziyaret eden konuklar ilgi göstererek alıyor. Bir beşiği 60 liradan satışa sunuyorum. Ailemin geçimini bununla sağlamaya çalışıyorum. En büyük üzüntüm, ailemde mesleği devam ettirecek birinin bulunmaması. Mesleğin inceliklerini de isteyene öğretmeye hazırım.''
    
     -Beşik yapımı-
    
     Solak, herkes için kolay gibi görünen tahta beşik yapımının, aslında zor ve bir o kadar da zahmetli bir uğraş olduğunu dile getirdi.
     Beşik yapımının, ağacın kesiminden uygun şekilde dilimlenmesine ve yontulmasına kadar maharet gerektirdiğine dikkati çeken Solak, tahtalardaki her ayrıntının çok önemli olduğunu, bu ayrıntıların ortaya çıkmasının da ancak titizlikle olabileceğini bildirdi.
     Kesilen kavak ağaçlarının bir yıl boyunca güneşli havada kurutulduğunu belirten Solak, beşik yapımını şöyle anlattı:
     ''Ağaçları, kuruttuktan sonra hızarda kesiyoruz. Eşit parçalar halinde kesilmiş tahtaları ve kasnak kısmını, büyük bir titizlikle birleştiriyoruz. Çivilerle birbirine tutturduğumuz parçalar sayesinde, ortaya sağlam bir beşik çıkıyor. Daha sonra bunları isteğe göre farklı renklerde boyayarak ve çeşitli desenler vererek kullanıma hazır hale getiriyoruz.''