TND, GEZİCİ OTOBÜSÜYLE BÖBREK HASTALARINA ŞİFA DAĞITIYOR

TND BÖBREK SAĞLIĞI OTOBÜSÜ SORUMLUSU UYSAL: ''TÜRKİYE'DE 7,5 MİLYON KİŞİ KRONİK BÖBREK RAHATSIZLIĞI YAŞIYOR'' -''TND BÖBREK SAĞLIĞI OTOBÜSÜNDE VATANDAŞLARA BÖBREK SAĞLIĞI TEŞHİS TESTLERİ YAPILIYOR, HASTALIĞIN ERKEN SAPTANMASI VE İLERLEMESİ ENGELLENİYOR
TND, GEZİCİ OTOBÜSÜYLE BÖBREK HASTALARINA ŞİFA DAĞITIYOR
Türkiye'de her 7-8 kişiden birinin böbrek rahatsızlığı yaşadığı, rahatsızlığının bilincinde olmayan böbrek hastalarının tedaviye son aşamada geldikleri ve bunun sonucunda da kronik böbrek yetmezliği hastalığında artış yaşandığı bildirildi.
     Türk Nerfoloji Derneği (TND) Acil Tıp Servisi Teknisyeni ve Böbrek Sağlığı Otobüsü Sorumlusu Ali Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ROCHE İlaç Firması ve Sağlık Bakanlığı'nın desteğiyle, böbrek sağlığının önemine dikkat çekmek ve kontrollerini yaptıramayan vatandaşlara bu tahlilleri kolayca yaptırma imkanı sağlamak için sağlık otobüsüyle Türkiye genelinde 21 ili kapsayan bir bilinçlendirme kampanyası başlattıklarını söyledi.
     Uysal, bu kapsamda ''TND Böbrek Sağlığı Otobüsünün'' 23 Eylül tarihinden itibaren Türkiye turuna çıkarak, halkı bilgilendirdiğini ve böbrek sağlığıyla ilgili hastaları tespit ederek, rahatsızlığı bulunanları hastanelere yönlendirdiklerini ifade etti.
     Otobüsün 5 Aralık tarihine kadar da sırasıyla, Antalya, Isparta, Konya, Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Kahramanmaraş, Malatya, Elazığ, Erzincan, Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Adana, Eskişehir, Afyon, Denizli, Aydın ve İzmir'de halk ile buluşmuş olacağını belirten Uysal, şöyle konuştu:
     ''Türkiye'de her 7-8 kişiden biri böbrek rahatsızlığı yaşıyor. Rahatsızlığın bilincinde olmayan böbrek hastaları tedaviye son aşamada geliyor ve bunun sonucunda da kronik böbrek yetmezliği hastalığında ülkemizde artış yaşanıyor. Bunu önleme adına, otobüsteki sağlık personeliyle böbrek sağlığı konusunda vatandaşları bilgilendirmenin yanı sıra, böbrek sağlığı teşhis testleri de yapıyoruz. Etkinlik düzenlenecek illerde, böbrek otobüsü içerisinde yer alan test cihazları ile arzu eden vatandaşlara böbrek testleri yapılacak, otobüste yer alan plazma ekrandan yapılacak film gösterileri ile de böbrek sağlığı hakkında detaylı bilgiler verilecek. Otobüsü ziyaret eden vatandaşlar, sağlık görevlileri tarafından düzenlenecek bilgilendirme toplantılarına katılım ve kendilerine dağıtılacak broşürler kanalıyla böbrek sağlığı konusunda detaylı bilgilenme imkanına sahip olacak.''
    
     -''KRONİK BÖBREK HASTALIĞI HALK SAĞLIĞI SORUNU''-
    
     Uysal, kronik böbrek hastalığının, dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygınlaşmış olan önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, ''Kronik böbrek hastalığı için en büyük risk grupları, şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp-damar hastalığı ve ailesinde böbrek hastalığı olanlar ile yaşlılardır. Yüksek risk grubundaki bireylere yapılacak tarama testleri, hastalığın erken evrede saptanması ve ilerlemesinin engellenmesi ile risk faktörlerini ve böbrek hastalığı gelişimini azaltmak için toplumun sağlıklı yaşam değişiklikleri yönünde eğitilmesini sağlamak bakımından son derece önemli'' diye konuştu.
     TND tarafından 23 ilde 10 bin 750 erişkinin katılımı ile yapılan ve geçen yıl sonuçlanan CREDIT araştırma çalışmasının, Türkiye'de erişkinlerin yüzde 15,7'sinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığının varlığını gösterdiğine dikkati çeken Uysal, ''Bu oran, basit bir hesapla ülkemizde yaklaşık 7,5 milyon kronik böbrek hastası bulunduğu, yani her 7-8 erişkinden birinin böbrek hastası olduğu anlamına gelmekte ve sorunun boyutunun tahmin edilenin çok üzerinde olduğuna dikkati çekmekte. Bu yıl da yapacağımız testler ile bu sayıyı iki katına çıkartarak, böbrek rahatsızlığını erken tanı ile önlemek istiyoruz'' dedi.
    
     -''SAĞLIKLI BÖBREK GÜNDE 200 LİTRE KANI TEMİZLİYOR''-
    
     Uysal, insan vücudundaki sağlıklı böbreklerin günde 200 litre kanı temizlediğini, üre ve kreatinin gibi zararlı maddeleri ve toksinleri vücuttan uzaklaştırdığını dile getirdi.
     Kronik böbrek hastalığının sinsi seyreden bir hastalık olduğuna dikkati çeken Uysal, şöyle devam etti:
     ''Ancak hastalıklar, basit kan ve idrar testleri ile kan basıncı ölçümüyle erkenden saptanabilir ve ilerlemesi önlenebilir. Unutulmamalı ki, erken tanı önleyicidir. Vatandaşlar böbreklerini mutlaka kontrol ettirmeli. Ayrıca egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve kiloyu korumak da alınabilecek önlemler arasında. Tuzu azaltmak, sigara içmemek, yeterli sıvı almak, sık ağrı kesici ilaç kullanımından kaçınmak, böbrekleri korumanın diğer yolları. Aksi halde kalp ve damar hastalıkları gibi, son evre böbrek yetmezliği de, diyaliz bağımlılığı ve erken ölüme neden olmakta.''