ABA GÜREŞİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI HATAY DA BAŞLADI

Ümitler ve Gençler Aba Güreşi Türkiye Şampiyonası beş ilden toplam 273 sporcunun katılımıyla Antakya'ya bağlı Şenköy beldesinde başladı.
ABA GÜREŞİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI HATAY DA BAŞLADI
 Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, şampiyonanın açılışında yaptığı konuşmada, atalardan kalan bu sporu uluslararası bir turnuvaya dönüştürmesi gerektiğini söyledi.
     Aba güreşiyle ilgili bir federasyon kurulması gerektiğini ifade eden Savaş, ''Tek elden bu tür organizasyonların yürütülmesi bu sporun daha da yaygınlaşması adına çok önemli. Artık ecdadımızdan kalan bu güreş sporunu ayağa kaldırmanın zamanı geldi'' diye konuştu.
 

     Haziran ve temmuz aylarında aba güreşiyle ilgili iki turnuva düzenleyeceklerini vurgulayan Savaş, etkinliğe 10-15 ülkeden katılım beklediklerini kaydetti.
     Şenköy Belediye Başkanı Mustafa Sayın ise 2000 yılından beri bu sporun daha çok tanınması adına önemli mesafeler katedildiğini belirtti.
     Şampiyonaya Gaziantep, Kahramanmaraş, Van, Osmaniye ve Hatay'dan toplam 273 sporcunun katılmasının bu sporun tanınması adına önemli bir başarı olduğunu ifade eden Sayın, aba güreşlerine ilgiyi arttırmaya çalıştıklarını söyledi.
     Konuşmaların ardından Antakya Belediyesi Mehteran Takımı konser verdi.
     Daha sonra 12 farklı kategoride kilo ve yaş esasına göre 273 sporcunun yarıştığı şampiyonanın açılış güreşini Eski Türkiye Judo Federasyonu Başkanı İbrahim Öztek ve Mustafa Kemal Üniversitesi Judo ve Aba Güreşi Antrenörü İbrahim Saday ile eski aba güreşçileri yaptı. Ardından sporcular rakiplerini yenebilmek için kıyasıya mücadele etti.
 
     Etkinlikte, şampiyonanın düzenlenmesine katkıda bulunanlara plaket verildi. Şampiyonaya, Vali Yardımcısı Akgün Corav, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Gülen, Belediye Başkan Vekili Halil İbrahim Yelkaya, AK Parti milletvekili adayı Adem Yeşildal, Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu ve kurum müdürleri de izleyici olarak katıldı.