1 MİLYON KİŞİYE YETECEK KAYNAK YOLDA

HAKSEN Hatay İl Temsilcisi Ahmet Yaslı ve beraberindeki heyet Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a nezaket ziyaretinde bulundular.
1 MİLYON KİŞİYE YETECEK KAYNAK YOLDA

Savaş, ziyarette susuzluk sorununa dikkat çekti.Gerçekleştirilen ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren Başkan Savaş, ilçelerdeki çevre düzenlemelerin bir kısmının Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğuna dikkat çekerek, “Temizlik ve haşereyle mücadele ilçelerimize aittir. İmarda ise Büyükşehir yasasında 1/25 ve 1/5 bin olan alanları biz yapıyoruz, bir bölü bin olan alanları ilçeler yapıyor. İlçelerin bu konularla mücadele etmesi gerekiyor” dedi. Türkiye’de en fazla alt yapıyı Antakya Belediye Başkanlığı zamanında yaptığına dikkat çeken Başkan Savaş, “Siyasi hırslara kapılmadan 5 yıl boyunca altyapı yaptık. Bunu Hatay halkı da gördü. Biz siyaset tapmıyoruz hizmet yapmaya çalışıyoruz. Seçim sonuçlarına baktığımızda da Hatay halkı geleceğine yatırım yaptı. Bizlere oy verirken de çocuklarının geleceğini düşündü. Ama şimdi seçim bitti siyaset bitti, 5 yıl önceki gibi Hatay’ın her bir noktasını kucaklamaya her noktasına hizmet götürmeye gayret göstereceğiz” dedi.

Su sorunun çok önemli bir sorun teşkil ettiğine, geçen sene Türkiye’de geçen sene sudan nasibini en az alan şehir Hatay olduğuna dikkat çeken Başkan Savaş, “Hatay’ın su ihtiyacını karşılayan pınarlar kurudu. Kuyulardaki sularda çekildi. Cazibeyle gelen o pınarlar yıllık mevsime bağlandı. Geçen sene ekimden itibaren yağışların çok az olması da bizleri olumsuz etkiledi. Buna rağmen Hatay’ın %90’ında sorunu çözdük tabi bunlar geçici çözümler. Hatayımıza günlük değil ömürlük çalışmalar üzerinde çalışıyoruz” dedi.
 

1 Milyon Kişiye Yetecek Kaynak 5O’ye yakın kuyu açacaklarını bunun ihalesinin yapıldığını belirten Başkan Savaş, “Açacağımız kuyularla birlikte, esas su sıkıntısını çözeceğimiz nokta ise, Hem İskenderun hem de Antakya’da daha çok cazibeyle elde edebileceğimiz kalıcı çözümler üzerinde duruyoruz. Bunun içinde, Mazmanlı, Pınarbaşı İskenderun tarafında 1 milyon kişiye yetecek bir kaynak var. Bu kaynağı doğru düzgün kullanmak için çalışmalarımız yapılıyor” dedi.Altyapı Sıkıntımız Felaket Durumda  Hatay’ın diğer önemli sorunu ise Altyapı olduğunun altını çizen Başkan Savaş, “Felaket bir altyapı sıkıntımız var. Bu sıkıntıdan dolayı Asi’de su tutmuyoruz. Çünkü diğer ilçe ve mahallelerde altyapı sorunu olduğu için Kanal suları Asi’ye bırakıldığı için bu da bizi olumsuz etkiliyor. Bunun yanında Suriye Barajlarının kapaklarının kapatılması etkileyen faktörler arasında yer alıyor” dedi.  HAKSEN Hatay İl Temsilcisi Ahmet Yaslı ise Başkan Savaş’a yeni görevinde başarılar dileyerek, sorunların giderilmesinde Başkan Savaş’a inançlarının tam olduğunu dile getirdi.