ADALET BAKANI ERGİN ERZİN'DE:

ADALET BAKANI ERGİN ERZİN'DE: -''YAPTIĞIMIZ PROJELERLE HATAY'DA SULANABİLEN TARIM ALANLARININ YÜZDE 95'E ULAŞMASINI HEDEFLİYORUZ'' -''ARTIK SU AKIYOR AMA TÜRK BAKMIYOR''
ADALET BAKANI ERGİN ERZİN'DE:
HATAY - Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay'da 2002 yılına kadar sulanabilen tarım arazilerinin sadece yüzde 16'sının sulandığını belirterek, ''Yaptığımız projelerle Hatay'da sulanabilen tarım alanlarının yüzde 95'e ulaşmasını hedefliyoruz'' dedi.
     Ergin, Hatay'ın Erzin ilçesinde DSİ tarafından yapılan Aşağı Ceyhan Aslantaş 3. Merhale Erzin-Dörtyol Cazibe Sulama Tesisi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, 8 yıldan bu yana Türkiye'de güzel işlere imza attıklarını söyledi.
     Tesisin 1994 yılında yapımına başlanmasına rağmen 2002 yılına kadar sadece yüzde 30'unun yapılabildiğini anlatan Ergin, 7 yılda kalan yüzde 70'lik kısmı tamamladıklarını kaydetti.
     Erzin-Dörtyol Cazibe Sulama Tesisi ile 5 bin 731 hektar alanın sulamasının yapılacağının altını çizen Ergin, ayrıca Adana'nın Yumurtalık ilçesinde de 3 bin 750 hektarın sulamasının gerçekleştirileceğini söyledi.
     Hatay'da en büyük sorunun su olduğunu, 21. yüzyılda bu problemin kabul edilemeyeceğini ifade eden Ergin, şöyle devam etti:
     ''2002 yılına kadar kentimizde sulanabilen tarım alanlarının sadece yüzde 16'sı sulanıyordu. Yaptığımız gayretlerle bu oranı yüzde 20'ye çıkardık ancak bu da yeterli değil. Yaptığımız projelerle Hatay'da şuan yüzde 20 olan sulanabilen tarım alanlarının oranını yüzde 95'e ulaşmasını hedefliyoruz. Bu kapsamda Hatay'da 1.5 yıl önce devreye aldığımız Karaçay Barajı Projesi hızla devam ediyor. Şuana kadar işin yüzde 25'i tamamlandı. Reyhanlı Barajı'nın da yer teslimi yapıldı. Bu barajla Amik Ovası'nın sulama sorunu çözümlenmiş olacak. Bu çalışmalarla bölgemizdeki arazilerin yüzde 65'i sulanabilecek. Bunun yanı sıra, Dostluk Barajı'nın zemin etütleri yapıldı. Bu yıl sonuna kadar kazmayı vurup gövde inşaatına başlamayı umut ediyoruz. Böylece projelerimiz sayesinde arazilerimizin yüzde 95'i sulanabilecek.''
     Yapılan hizmetlerin kalıcı olduğunu, istihdama katkı sağlayacağını vurgulayan Ergin, önümüzdeki yıllarda tarım arazilerinin optimum düzeyde kullanılabileceğini kaydetti.
     Eskiden ''Su akar Türk bakar'' denildiğinin altını çizen Ergin, ''Artık bu değiştiği. Artık su akıyor ama Türk bakmıyor'' dedi. Ergin, Hatay'ın projeler sayesinde artık hak ettiği noktaya gelmeye başladığını kaydetti.
  

  
     -KENTİN YOL HARİTASINDA 4 T-
    
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de kentin yol haritasında 4 T'nin (tarım, turizm, teknoloji, ticaret) önemli olduğunu kaydetti.
     Hatay'da toplam nüfusun yüzde 20'sinin tarım sektöründe istihdam ettiğini vurgulayan Lekesiz, bu oranın Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu söyledi.
     DSİ 6. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz de Erzin Dörtyol Cazibe Sulama Tesisi'nin 1994 yılında ihalesinin yapıldığını ve 16 yıl sonra 142 milyon 637 bin TL'ye mal olarak hizmete açıldığını kaydetti.
     2003 yılında inşaatın yüzde 32 fiziki gerçekleşmesinin sağlandığının altını çizen Doğan, geç de olsa bir rüyanın gerçekleştiğini söyledi.
     Tesisin 23 bin 100 metre uzunluğunda olduğunu ve borulu şebekesinin de bulunduğunun altını çizen Doğan, ''Tesisin hizmete girmesiyle 5 bin 731 hektar alanın sulaması gerçekleşecek. 4 bin 320 kişiye istihdam sağlayan tesisten yıllık 27 milyon 550 bin TL gelir sağlanacak'' diye konuştu.
     Konuşmaların ardından Aydın'ın Çine ilçesinde Adnan Menderes Barajı'nın açılışını yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından video konferans sistemiyle açılış gerçekleştirildi.
     Törene, Erzin Kaymakamı İskender Yönden, Dörtyol Kaymakamı Hacı Hasan Özyiğit, Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek ile kurum müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

ADALET BAKANI ERGİN ERZİN'DE: haberi 10 Ekim 2010 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  183050 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle