ADD DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay Şubesi bir mesajla “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü kutladı.

ADD DEN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
Başkan Yrd. Doç. Dr. Kezban Kuran imzalı öğretmenlerin Atatürk Türkiye'sinin yılmaz bekçileri olduğuna vurgu yapılan ADD mesajı şöyle:
“Türkiye Cumhuriyeti, verilen eşsiz bir bağımsızlık savaşı sonunda ulus devlet olarak tarihteki yerini almıştır. Cumhuriyetimizin kuruluşu ile birlikte gerçekleştirilen devrimlerden biri olan öğretim birliği yasası ile çağdaş ve Cumhuriyetimizin kuruluş felsefesine uygun bir gençlik yetiştirilmesi amaçlanmıştır. Ancak bugün bu felsefenin aksine denetimsiz açılan Kuran kursları, bazı özel okullar, dershaneler, öğrenci yurtları ve ışık evlerinin Cumhuriyetin kuruluş felsefesiyle çelişen insanlar yetiştirdiğine şahit oluyoruz. Cumhuriyet karşıtı, tamamıyla farklı bir dünya görüşüne sahip olan bu insanlar bu farklılıklarını siyasal, sosyal, kültürel yaşamda ortaya koyarak adeta Cumhuriyete ve onun kazanımlarına savaş açıyorlar. Her gün gelen şehit haberleri ve Üniter Devlet yapımıza yöneltilen iç ve dış tehditler sabrımızı zorluyor. Ülkemizin içinde bulunduğu durumu çocuklarımıza ve gençlerimize doğru bir şekilde anlatmak hepimizin görevidir. Ama her şeyden çok ve öncelikle de öğretmenlerimizin görevidir. 
Bugün ülkemizde sorunlar yumağı haline gelmiş bir eğitim sistemi ve bu sistemin yetiştirdiği insan modelleri var. Yaptığı binalar yıkılan mühendisler, yanlış ya da eksik tedavi sonucu hastası ölen doktorlar, devleti dolandırmayı ilke edinmiş iş adamları, adaleti kendi anlayışına göre dağıtan hakimler, yargıçlar hep bu sistemin ürünü değil mi? Öğretmenleriniz iyi değilse, hiçbir şeyiniz iyi değildir. Çünkü, hakimi, doktoru, mühendisi, politikacıyı yetiştiren öğretmenlerdir. “Öğretmenler Yeni Nesil Sizin
Eserinizdir” diyen Atatürk, toplum düzeninin değişmesinde ve toplumun gelişmesinde en önemli misyonu öğretmenlere yüklemiştir. Atatürk daha 1924'te: “Yeni kuşak en büyük cumhuriyetçilik dersini öğretmenden alacaktır.” demiş ve öğretmenlere: “Sizin başarınız, cumhuriyetin başarısı olacaktır” diye seslenmiştir. O büyük insan Cumhuriyeti gençlere, gençleri de öğretmenlere emanet etmiştir.
Böylesine bir emaneti taşımak ve yetiştirmek görevi çok büyük ve bir o kadar da kutsal sevgili öğretmenim. Cehaletle, kötülükle, tembellikle savaşın var. Okuduklarını anlamaları, hayatı iyi tanımaları için seni bekleyen çocuklarının elinden tutup köy köy, bucak bucak, bölge bölge gezdirecek, ona yurdunu iyi anlatacaksın. Ülkemizin nasıl çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarılacağını iyi belleteceksin. Ona bağımsızlığı, demokrasiyi, dostluğu, sevgiyi, barışı, kısacası insan olmayı öğreteceksin. Ve sevgili öğretmenim hepsinden önemlisi Atatürk'ü, kurduğu Cumhuriyeti ve yaptığı devrimleri, neden gençlere çok güvendiğini ve Cumhuriyeti neden gençlere emanet ettiğini anlatacak ve öğreteceksin. İyi anlat öğretmenim, ona iyi öğret ki, Mustafa Kemal'in ülkemiz için yaktığı meşale, elden ele dolaşarak yurdumuzu daha çok aydınlatsın.
Bu duygularla 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde ebediyete göçmüş öğretmenlerimizi saygıyla anıyor, tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyoruz. Öğretmenlerimize, Atatürk Türkiye'sinin yılmaz bekçilerini yetiştirmeleri konusunda başarılar diliyor, yolları açık olsun diyoruz.”