Afrin Çayı Kurudu...

Amik Ovasında topraksız çiftçileri toprak sahibi yapmak, Amik gölünü kurutmak ve ovayı sel baskınından kurtarmak için DSİ tarafından açılan Afrin kanalı her yaz sezonu olduğu gibi bu yılda tamamen kurudu.
Afrin Çayı Kurudu...
... http-equiv="Content-Type" ..."text/html; charset=utf-8">... name="ProgId" ..."Word.Document">... name="Generator" ..."Microsoft Word 14">... name="Originator" ..."Microsoft Word 14">
Amik Ovasında topraksız çiftçileri toprak sahibi yapmak, Amik gölünü kurutmak ve ovayı sel baskınından kurtarmak için DSİ tarafından açılan Afrin kanalı her yaz sezonu olduğu gibi bu yılda tamamen kurudu. Alınan bilgiye göre komşu ülke Suriye’nin Asi nehri üzerine yaptığı barajlar gibi Türkiye’den doğan ve Suriye’den geçerek tekrar Türkiye Amik ovasına akan ve buradan Asi nehriyle birleşerek Samandağ İlçesinde Akdeniz’e dökülen Afrin çayı tamamen kuruyunca bu bölgede bulunan çiftçiler perişan oldu. Komşu ülke Suriye’nin bu çay üzerine yaptığı barajın kapaklarını tamamen kapayınca nehir yatağı tamamen kurudu. Şimdi vatandaşlar kuruyan Afrin çayındaki oluşan göletlerde balık avlamaktalar. Yetkililer Amik Ovasının kurtuluşunun Reyhanlı barajına bağlı olduğunu belirtirlerken, kamulaştırma çalışmalarının son aşamaya geldiği belirtildi.
Alınan bilgiye göre geçen yıl pamuk fiyatlarının biraz artması nedeniyle bu bölgede çiftçilerin pamuk ekimine başladığı ancak su olmaması nedeniyle 400- 500 metre derinlikte su elde ettikleri bu maliyeti bir hayli arttırdığı öğrenildi
Afrin Çayı Kurudu... haberi 09 Ağustos 2010 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  229675 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle