AGD HATAY MEKKENİN FETHİ PROGRAMI DÜZENLİYOR

Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şubesi Mekke'nin Fethinin 1382. yılı kutlamasını 31 Aralık 2012 Pazartesi 19.00'da Hatay  Kültür Merkezinde gerçekleştireceği bildirildi.

AGD HATAY MEKKENİN FETHİ PROGRAMI DÜZENLİYOR
 Düzenlediği programlarla milli ve manevi değerlerine sahip çıktığını gösteren Anadolu Gençlik Derneği Türkiye'de  geleneksel hale getirdiği Mekke`nin Fethi kutlamalarına “31 Aralık 2012 Pazartesi 19.00'da Hatay  Kültür Merkezinde ,Hatayımızda ilk defa Mekke`nin Fethi programı düzenliyor.
Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şube Başkanı Recep BİLGİN konu ile ilgili yaptığı açıklamada;
“Eğitimci-Şair Nihat ALTIPARMAK'ın konuşmacı olacak katılacağı Mekke'nin Fethi Programında ayrıca, şiirler,  ezgiler sema ve sinevizyon gösterisi yapılacak programa tüm halkımızın davetli olduğunu belirtti. AGD, İslam tarihinde önemli bir yeri olan Mekke`nin Fethi`ni kutlayarak insanların gönüllerini fethetmeyi amaçlıyor. Mekke'nin Fethi programları zengin bir içerikle milletimizin kalplerine manevi lezzet sunacak” dedi.
BİLGİN, “Mekke, şehirlerin anasıdır. Mekke'nin Fethi ise fetihlerin anasıdır. Bu fetih Kudüs'e, Endülüs'e, Malazgirt Zaferi'ne ve nihayet İstanbul'un Fethi'ne kapı açmıştır.”diye konuştu. Hz Peygamberin Mekke'nin Fethi sırasında “Kim silahlarını bırakıp Ebu Süfyan'ın evine sığınırsa emandadır. Kim Müslümanların ordusuna karşı gelmeyerek Kabe'ye sığınırsa emandadır. Kim kendi evine sığınırsa ve kapısını kapatırsa emandadır. Silahsız olanlara dokunulmayacak, kaçanlar takip edilmeyecek, kadın ve çocuklara dokunulmayacak, silah çekmeyenlere silah kullanılmayacak…” dediğini hatırlatan Bilgin; “İslam tarihinin altın sayfalarından biri olan Mekke`nin Fethi bütün dünyaya müsamaha ve insan hakları dersi vermiştir. Hz. Peygamber gücünün zirvesinde olmasına rağmen intikam yerine bağışlamayı seçerek insanların kalplerini İslam'a açmıştır. Kan dökülmeden gerçekleştirilen bu fetih merhamet ve adaletin zirve noktasıdır. Bu fetih sadece bir zafer değildir. Zulümden adalete, karanlıktan aydınlığa kavuşmanın simgesidir.” şeklinde konuştu. İnsanlığın bugün yeni fetihlere muhtaç olduğunu dile getiren Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şube Başkanı Recep BİLGİN ,“Başta İslam Dünyası olmak üzere yeryüzünde yaşanan bütün zulümlerin son bulması için Mekke'nin Fethi gibi gönüllerin fethine ihtiyaç vardır. Dünya ancak Fethi Mubin'in manasıyla ihya olabilir. İnsanlık bu fethin ruhuyla kan ve gözyaşından kurtulabilir.” diye konuştu. AGD'nin kurulduğu günden bu yana ifsada karşı ıslah için çalıştığını belirten Bilgin, “Bizler AGD olarak bu programlar vesilesiyle Mekke`nin fethedilişinin mana ve heyecanını tüm insanlarımıza bir kez daha aktarmak istiyoruz. Ülkemizin ve İslam dünyasının içinde bulunduğu rehaveti üzerinden atıp, gönüllerin fethine yelken açması için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz.” diye konuştu.