ALTINÖZÜ'NDE ZEYTİNYAĞI FABRİKASI AÇILIŞI

TEDGEM GENEL MÜDÜRÜ TAŞAN: '' -''ÜRETİCİLERİN DİĞER ÜLKELERLE REKABET ETMESİ VE DÜNYA PAZARLARINDA SÖZ SAHİBİ OLMASI İÇİN PROJELER UYGULUYORUZ''
ALTINÖZÜ'NDE ZEYTİNYAĞI FABRİKASI AÇILIŞI
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürü (TEDGEM) Mehmet Taşan, üreticilerin diğer ülkelerle rekabet etmesi ve dünya pazarlarında söz sahibi olması için projeler uyguladıklarını söyledi.
     Taşan, ''Kırsal Yatırımların Desteklenmesi Programı'' kapsamında Altınözü ilçesi Karbeyaz beldesinde yüzde 50 hibe destekli olan zeytinyağı fabrikasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, verilen destekler sayesinde ülkede önemli üretim artışı sağlandığını belirtti.
     Özellikle organik tarımda, süt, mısır, çeltik üretiminde, ayçiçeği, kaysı, elma ve muz gibi önemli ekonomik değere sahip ürünlerde önemli artışlar sağladıklarını ifade eden Taşan, ''Bakanlık olarak da tarımda önemli teşvikler uyguluyoruz. Özellikle ürün bazında verdiğimiz destekler sayesinde birçok üründe son yıllarda çok önemli üretim artışı sağlandı'' dedi.
     Taşan, tarım sektörünün en önemli sıkıntılarından birinin üretilen ürünlerin değeri ile pazarlanması işlenmesi ve saklanması olduğuna dikkati çekerek, ''Bu açığı gidermek amacıyla 2005 yılında Hatay'ın da içinde bulunduğu 16 ilde Dünya Bankası kaynaklı köy bazlı katılımcı yatırım projesini uygulamaya koyduk. 2006 yılı şubat ayından itibaren de geri kalan 65 ilimizde genel bütçe kaynaklı kırsal kalkınma yatırımları desteklenmesi projesi uyguluyoruz'' diye konuştu.
     Şu ana kadar Türkiye genelinde 2 bin 256 yatırım projesi tamamlandığını ifada eden Taşan, şunları kaydetti:
     ''962 yatırım projesi devam ediyor. Yıl sonu itibari ile 3 binin üzerinde yatırım projesi tamamlanmış olacak. 2007 yılında kırsal kalkınma yatırımları desteklenme projesine bir alt proje daha ekledik. Makine ekipman desteği projesiyle, üreticinin teknoloji kullanımını teşvik ettik. Şuana kadar Türkiye genelinde 70 bin 700 makine ve ekipmanına destek verildi. Hem makine ekipmanı hemde yatırımlar çerçevesinde 756 milyon hibe desteği sağlanmış oldu. Hatay ilinde 51 projeyi uygulamaya koyduk. Makine ekipmanı desteği ile birlikte 15 milyon civarında bir hibe desteği sağlamış olduk'' dedi
    
     -VALİ LEKESİZ: ''TÜRKİYE'Yİ HEP BERABER İNŞA EDECEĞİZ''-
    
     Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz de Kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme projeleri kapsamında gerek ülke genelinde gerekse Hatay'a verilen desteğin amacının çitçinin il ve ülke ekonomisine katkıda bulunmasını artırmak olduğunu kaydetti.
     Rakamlara bakıldığında yarının bugünden iyi olduğunu bugünün de dünden iyi olduğunu gördüklerini ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''10 yıl önce Hatay'ın gayri safi yurt içi hasılatına baktığımızda aşağı yukarı 2 bin 500 liralık bir hasılası var. Bugün 17 bin liraya çıkmış durumda. 2009 yılı sonu itibari ile sadece tarımsal ürünlerin parasal karşılığı olarak Hatay'ın elde ettiği değer 2 bin 600 lira yani bundan 10 yıl önce tüm her şeyimizi satarak elde etiğimizden daha fazlasını 2009 yılı sonu itibari ile sadece tarımdan elde ediyoruz. Yeter mi yetmez daha hep beraber gideceğimiz yollar var. Birlik ve beraberlik içerisinde cennet vatanımızın her köşesini daha iyi değerlendireceğiz daha müreffeh bir Türkiye'yi hep beraber inşa edeceğiz.''
     Zeytinyağı fabrikası sahibi Mehmet Ceylancı ise, hedefinin bölgede yetişin zeytini değerlendirmek, istihdam sağlamak olduğunu, günde 80 ton kapasiteli tesisin 500 bin liraya mal olduğunu, şu anda iç piyasaya zeytinyağı üreteceklerini, gelecekte ihracata yöneleceklerini sözlerine ekledi.