AMASYA İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI VE ÜYELERİ HATAY'DA

 Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Amasya İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çittir ve üyeleri ile yemekte bir araya geldi.
AMASYA İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI VE ÜYELERİ HATAY'DA
Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Valiliğin ev sahipliğinde iki gün süresince kentin tarihi ve turistik alanlarını gezecek olan Amasya İl Genel Meclisi Başkanı ve üyeleri ile akşam yemeğinde bir araya gelen Vali Lekesiz'in, Antakya Oteli'nde gerçekleşen yemekte, iki tarihi kentte görev yapma şerefine nail olduğunu kaydederek, konuklarına kent hakkında bilgi verdiği belirtildi.
     Lekesiz, Amasya ve Hatay gibi pek çok açıdan özellik arz eden iki ilde görev yapmış olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek şunları kaydetti:
     ''Burası, dil, din, ırk, renk, cinsiyet, felsefi inanç, siyasi düşünce farkı gözetmeksizin insanları kucaklayan, barışın, hoşgörünün çok önemli merkezlerinden birisi. Dolayısı ile sevginin hakim olduğu topraklardan gelen insanlar olarak sizler de burada kendinizi evinizde gibi hissedin. Amasya, başta Şehzadeler şehri olmasının yanı sıra geçmişte bilimin önemli bir merkezi olmuştur. Ama bunların yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında oynadığı kilit bir rol vardır. Milli mücadeleyi başlatan yerdir Amasya. Hatay'a gelince; Atatürk'ün olağanüstü diplomasisi sayesinde 1939 yılında Türkiye topraklarına 63. vilayet olarak katılmıştır Hatay. Amasya'da başlayan milli mücadele Hatay'da sona ermiştir. Biri milli mücadelenin başladığı, biri de fiilen sona erdiği yerdir. İki ilde de derin bir tarih, muhteşem bir kültür mirası vardır. Ne mutlu bize ki, ikisinde de görev yapma şerefine nail oldum.''
 
     Konuklarına kent hakkında ve ilin tarım, ticaret, sanayi değerleri hakkında da bilgi veren Lekesiz, ''Hatay Türkiye için zenginlik üreten bir il, geçmişte de başta düşünce dünyası olmak üzere insanlığa, enerji vermiş, zenginlik üretmiş bir il oldu. Biz de, İl Özel İdaresi, İl Genel Meclisi, siyaset kurumu, sivil toplum kuruluşları, bürokrasisi ve tüm vatandaşlarımızla el birliği içerisinde bu ili geleceğe daha güçlü, daha müreffeh şekilde taşıyabilmek için çalışıyoruz'' ifadelerini kullandı.
     Amasya İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Çittir ise, Vali Lekesiz'in, Amasya'da geçmişte yaptığı hizmetlerin takdire değer olduğunu ifade ederek, Amasya'ya yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti.
     Hatay İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen de, daha önce Amasya'da bir araya geldiklerini, orada çok sıcak ve samimi bir şekilde ağırlandıklarını hatırlatarak, ''Bize Şehzadeler şehrinin tarihini ve kültürünü yaşattınız. Umarım biz de size Hatay'ın tarihini ve kültürünü en iyi şekilde yaşatır ve ilimizden memnun ayrılmanızı sağlarız'' diye konuştu.
     Yemek sonrasında Hatay İl Genel Meclisi Başkanı Gülen, Vali Lekesiz'e ve Amasya İl Genel Meclisi Başkanı Çittir'e plaket takdim etti.