ANTAKYA TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR

Antakya Belediyesi ile Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yapımına başlanan Kırk Asırlık Türk Yurdu Caddesi restorasyon çalışmaları kapsamında ilk harç atma töreni yapıldı.

ANTAKYA TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR
Geçtiğimiz Cumartesi günü Kırk Asırlık Türk Yurdu Caddesi’nde düzenlenen dış cephe iyileştirme ve restorasyon çalışmaları açılış törenine Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Almanya’nın Kiel şehri Valisi Cathy Kietzer, Milletvekilleri Adem Yeşildal, Orhan Karasayar, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, AK Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, protokol mensupları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.Törende konuşan Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile 2,5 yıl önce yapılan ziyarette Bursa ile kardeş şehir olmak için çalışmaların başlatıldığını ve karşılıklı yazışmalar sonrasında kardeş şehir olduklarını belirterek, “Kardeş şehrimiz Bursa ile Antakya’nın çok eski yıllara dayanan geçmiş tarihi var. Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bursa şehri ile kardeşliğimiz sürecinde Kırk Asırlık Türk Yurdu Caddesi’nin röleve çalışmasını başlattık. Sağ olsun ağabey konumunda olan Bursa Büyükşehir Belediyesi kısa zaman zarfında Kırık Asırlık Türk Yurdu Caddesi röleve çalışmasını tamamlayarak dış cephe iyileştirme restorasyon projesini tamamladı. Bursa Büyükşehir Belediyesi ekibi ile restorasyon çalışmasına başladı. 420 m’lik Kırk Asırlık Türk Yurdu Caddesi’nde yaklaşık 80 tane yapının restorasyon çalışmasını uygulamaya başladılar. Bu aşamada bu restorasyon çalışmalarında büyük emeği geçen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve ekibine teşekkür ediyorum.
 Sayın Bakanımızın bu caddenin restorasyon çalışmasının gerçekleşmesinde büyük emeği oldu. Sayın Bakanımıza restorasyon çalışmalarına verdiği her türlü destekten dolayı teşekkür ediyorum. Tarihi mirasımıza sahip çıkarak, bu değerli mirası gelecek nesillere aktarmak, teslim etmek asli görevimizdir.” dedi.Antakya’nın alt yapısı ve üst yapısı ile modern bir kent konumuna girmesi için büyük uğraş verdiklerini söyleyen Başkan Savaş, “Asi Nehri’ni kent ile barıştırdık. Geçmiş tarihimizden bugüne gelen ve torunlarımıza bırakacağımız tarihi dokuyu geleceğe taşımada önemli adımlar attık. Dış cephe iyileştirme çalışmaları kapsamında Turizm Bakanlığı, Hatay Valiliği ile birlikte Kurtuluş Caddesi’nde bulunan evlerin restorasyonu yapıldı. Bunun dışında Çankaya, Örnek Sokağı bitirdik. Arzuhalcıların olduğu yeri tamamladık. Uncular Sokağın bir kısmını tamamladık, diğer kısmında restorasyon çalışmaları devam ediyor. Uzunçarşı’da başladığımız dış cephe iyileştirme çalışmalarının planlanan ilk bölümü 2,5 ay sonra tamamlanacak. Yapılan bu çalışmalar ile Antakya’nın tarihi dokusunu geleceğe taşıma adına önemli mesafeler alınıyor. Önemli mesafeler alınırken Sayın Bakanımıza, sayın Valimize, tüm resmi kurumlarımıza, tüm hemşehrilerimize teşekkür ederim. Kırk Asırlık Türk Yurdu Caddesi hepimize hayırlı olsun” dedi.      Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Hatay Valisi M.Celalettin Lekesiz, Kiel Şehri Valisi Cathy Kietzer ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin konuşmalarından sonra ilk restorasyon harcı duvara serpildi. Törene katılan protokol üyeleri ilk harcı sembolik olarak duvara serptiler ve daha sonra hep birlikte “Kırk Asırlık Türk Yurdu Caddesi’ni” gezme ve inceleme imkânı buldular.

 

ANTAKYA TARİHİNE SAHİP ÇIKIYOR haberi 15 Nisan 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  67835 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle