ASİ NEHİR İNDE İLK İNTİHAR

Araştırmacı Yazar Zafer Sarı’dan Hatay tarihinden bir yaprak; Antakya kentini ikiye ayıran Asi Nehri şehre bir güzellik kattığı gibi bazen de bedbaht intiharlara tanıklık etmiştir. 
ASİ NEHİR İNDE İLK İNTİHAR

İşte İmparator Selevkosun oğlu Antakya’nın kurucusu ve Kralı Antiocus, babasının ikinci karısı olan Streatonius’a âşık olmuş. Uzun süre devam eden bu gizli aşk, sonunda Antiocos’u yatağından taşırıp kendini kaybedene kadar varmıştır. Aşkını kimseye anlatamayan Anikos, çareyi kendini Asi Nehrinin sularına atarak intihar etmekte bulmuş.           Antakya’nın ticaret ve kültür yaşamı çok hareketliydi. İhracat ve transit ticareti kentin başlıca ge­lir ve zenginlik kaynaklarından biriydi.  O zamanlar Asi nehrinde gemiler Köprübaşına kadar gelirlerdi. İrili ufaklı gemiler demir atar mallarını şehir halkına satar ve geldikleri gibi yeniden Asi nehrini takip ederek Akdeniz’e ulaşırlardı. Bu ticaret gemilerinden birinin tayfaları durumu fark ederek onu kısa zamanda kurtarır. İntihar sebebini sorarlar ve durumu babasına anlatırlar. Babası bu intiharın sebebini duyunca biraz şaşırır daha sonra karısını boşar ve oğluyla evlendirir.


ASİ NEHİR İNDE İLK İNTİHAR haberi 07 Şubat 2013 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  93400 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle