ATIL DURUMDAKİ YATIRIM, RÜZGAR ENERJİSİYLE CANLANACAK

HATAY'IN YAYLADAĞI İLÇESİNDE DENİZ TURİZMİNİN CANLANDIRILMASI AMACIYLA 1 MİLYON LİRAYA YAPTIRILAN ANCAK ELEKTRİK GETİRİLEMEDİĞİ İÇİN ATIL HALA GELEN TESİS, KAYMAKAMLIK TARAFINDAN YAPTIRILAN RÜZGAR ENERJİSİYLE HAYAT BULACAK
ATIL DURUMDAKİ YATIRIM, RÜZGAR ENERJİSİYLE CANLANACAK
Akdeniz Bölgesi'nin güney ucunda yer alan ve denize kıyısı bulunan Hatay'ın Yayladağı ilçesinde, deniz turizminin canlanması için yapılan ancak elektrik sorunu yüzünden atıl hale gelen 1 milyon liralık yatırım, rüzgar enerjisiyle hayat bulalacak.
     Yayladağı Kaymakamı Tolga Polat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan ilçede var olan potansiyele rağman turizmin gelişmediğini söyledi.
     Bölgedeki turizmin canlandırılması için bakir sahile sahip Yayıkdamlar köyündeki 6 kilometrelik yola 26 bin metrekare parke taşı döşendiğini ve dinlenme tesisi yapıldığını ifade eden Polat, ancak bu girişimlerin elektrik enerjisi olmaması nedeniyle sonuca ulaşmadığını kaydetti.
     Atıl durumdaki yatırımı canlandırmak için kolları sıvadıkları belirten Polat, şöyle devam etti:
     ''Yazın serin havası, eşsiz doğa güzellikleriyle ilçemiz turizm için çok uygun bir yer. Ancak, maalesef turizmden hak ettiği payı alamıyor. İlçemizde turizmi canlandırmak için elimizdeki potansiyelleri değerlendirdik. Bu kapsamda daha önce yatırım yapılan Yayıkdamlar köyündeki tesisi canlandırmaya karar verdik. 2006 yılında yaklaşık 1 milyon lira yatırım yapılan tesis, enerji getirilemediği için çürümeye terk edilmişti. Köylere Hizmet Götürme Birliği'nden aktarılan 40 bin liralık bütçeyle buraya enerji getirdik. Bu kapsamda, yaklaşık 20 dairenin enerji ihtiyacını karşılayacak 10 kilovatlık rüzgar tribünü kurduk. Atıl durumdaki tesis bu enerji sayesinde hayat bulacak.''
     Rüzgar tribününün kurulma işlemlerinin tamamlandığını, mevcut tesisin de eksikliklerinin giderildiğini vurgulayan Polat, önümüzdeki günlerde buranın açılışını yapacaklarını belirtti.
     Yayıkdamlar köyünde bulunan tesise tekne turlarının da düzenleneceğinin altını çizen Polat, ''Eşsiz güzellikte manzaraya sahip sahilimize yerli ve yabancı günde bin turistin gelmesini hedefliyoruz'' diye konuştu.
    
     -KÖYLÜLERE GELİR KAPISI OLACAK-
    
     Tesisin köylüler tarafından işletileceğini ifade eden Kaymakam Polat, buranın işsiz olan gençlere de yeni bir umut kapısı olacağını söyledi.
     Rüzgar enerjisiyle hayat bulan atıl durumdaki dinlenme tesisinin yer aldığı Kara Mağara bölgesinin Ege ve Akdeniz sahilinde bulunan turizm yerlerine rakip olabilecek düzeyde olduğunu vurgulayan Polat, bölgenin hem ilçenin tanıtımı hem de köylüler için gelir kapısı olacağını belirtti.
     Yayıkdamlar Köyü Muhtarı Mehmet Ağca da bölgelerine birkaç turistin geldiğini ancak tesiste elektrik bulunmaması nedeniyle hizmet veremediklerini kaydetti.
     Atıl durumdaki tesisin kaymakamlığın desteğiyle hayat bulmasından çok mutlu olduklarının altını çizen Ağca, yatırım sayesinde bölgenin canlanacağına inandıklarını sözlerine ekledi.