AVRUPA BİRLİĞİ HİBE PROGRAMLARI PROJE HAZIRLAMA TEKNİKLERİ EĞİTİM SEMİNERİ

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ İLE ANTAKYA ZİRAAT ODASI PERSONELİNE, ''AVRUPA BİRLİĞİ HİBE PROGRAMLARI PROJE HAZIRLAMA TEKNİKLERİ EĞİTİM SEMİNERİ'' VERİLDİ -TARIM İL MÜDÜRÜ ZABUN: ''SEMİNERE 25 KİŞİ KATILACAK''

AVRUPA BİRLİĞİ HİBE PROGRAMLARI PROJE HAZIRLAMA TEKNİKLERİ EĞİTİM SEMİNERİ
Hatay'da Tarım Tarım İl Müdürlüğü ile Antakya Ziraat Odası personeline, ''Avrupa Birliği hibe programları proje hazırlama teknikleri ve proje döngüsü yönetimi uygulamaları hakkında eğitim semineri'' verildi.
     Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, il müdürlüğü salonunda düzenlenen etkinlik öncesi, 4 günü eğitim, 10 günü uygulamalı olacak seminere 25 kişinin katılacağını söyledi.
     Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından hazırlanan ve DTP Müsteşarlığınca onaylanan bu yılın çalışma programına bölgede uygun başvuru sahibi kurum ve kuruluşlarına toplam iki dönemde teknik destek verileceğini belirten Zabun, ''2010 yılı Mayıs, Haziran dönemi teknik destek programı kapsamında 115 proje başvurusu DOĞAKA tarafından alınmış olup, projeler üzerinde yapılan ön inceleme ve nihai değerlendirme sonrası 87 proje başarılı bulunmuştur. Bu 87 proje içerisinde 8 proje Hatay Tarım İl Müdürlüğümüze aittir'' diye konuştu.
     Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça da bu eğitimlerle amaçlarının kurumlar da farkındalık yaratmak olduğunu söyledi.
     Gelişmiş ülkeler ile gelişmemiş ülkeler arasındaki ölçütlerin artık değiştiğine dikkati çeken Akça, ''Eskisi gibi hangi ülkede elektrik var, hangi ülkede yok şeklinde gelişmişlik ölçülmüyor. Elbette o bir kriter halen, ancak altı çizilerek aranan şey artık hangi ülkenin ne oranda proje kültürüne sahip olduğu yönündedir. Bu nedenle kurumlarımızın proje kültürü, proje kapasitesi, ne kadar proje ürettiği ve ürettiklerinden ne kadarını kabul ettirebildi. Artık gelişmişlik böyle ölçülüyor'' dedi.
     14 gün sürecek olan eğitim semineri sonrasında katılımcıların hazırladıkları projeleri sunacağı ve ardından başarılı bulunan katılımcılara sertifikaları verileceği belirtildi.