BAKAN ERGİN HATAY DA İNCELEMELERDE BULUNDU

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ilimizi ziyaret etti.  Ergin, Vali  Lekesiz’in eşliğinde, restorasyonu ve yapımı devam eden yatırımlarda incelemelerde bulundu.
BAKAN ERGİN HATAY DA İNCELEMELERDE BULUNDU
İLK olarak St.Pierre Kilisesi’nde incelemelerde bulunan  Ergin, Kilise’nin üst kısmında kendiliğinden düşen taşlar olduğunu ve büyük tehlike arz ettiğini, 8 ay önce başlatılan çalışmalar kapsamında bu tehlikenin ortadan kaldırıldığını, Ekim ayına kadar buranın toparlanarak emniyetli bir şekilde ziyaretçilerin hizmetine sunulacağını söyledi. Ergin, Kilise’nin alt tarafındaki meydanda  toprak alanın genişletildiğini, güzel bir peyzaj içerisinde misafirlere hizmet edecek dinlenme ve sunum mekanları olacağını da sözlerine ekledi.Yeni Arkeoloji Müzesi’nde de incelemelerde bulunan Bakan Ergin, buranın; Türkiye’nin en büyük kapalı alana sahip müzesi, Avrupa’nın da en büyük mozaik müzesi olduğunu ifade ederek, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda hizmete gireceğini söyledi. Antakya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen eserlerin buraya kademeli olarak taşındığını, sergilenecek yerimiz olmadığı için depoda ya da toprağın altında bekletilen mozaiklerin de buraya taşınacağını hatırlatan Bakan Ergin, ‘Zenginliklerimiz yer altında saklıydı, tarihi emektar müzemiz bu eserleri taşımakta yetersiz kalıyordu, tüm bunları burada sergileyeceğiz. Türkiye’nin mirasını bütün dünya ile buluşturma yolunda çalışmamız devam ediyor.’şeklinde konuştu.Bakan Ergin TOBB ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Narlıca beldesinde yaptırılan İmam Hatip Lisesi inşaatı incelemesi sonrasında yaptığı açıklamada, ilimizin yeni bir eğitim yuvası daha kazandığını söyledi. Bakan Ergin, 300’ü kız 300’ü erkek olmak üzere 600 öğrenci kapasiteli yurtlar, 80 derslikli okul, tatbikat camisi, spor salonları, konferans salonları ile güzel bir eğitim kompleksinin inşa edildiğini söyledi. Okulun 2014 yılı Eylül ayında hizmet vermeye başlaması planlanıyor.Yeni Antakya Devlet Hastanesi inşaatında da incelemelerde bulunan Bakan Ergin, 750 yataklı hastanenin ihtiyaç halinde 1000 yatağa kadar geliştirilebileceğini ifade etti. 
 
  

2014 yılı sonu itibarıyla bitirilmesi planlanan hastanenin 140 dönüm arazi üzerinde şehir hastanesi statüsünde olduğunu ifade eden Ergin, ‘İlimiz için son derece önemli bir yatırım. Tüm çalışmaların odağında insan var. İnsanlara en iyi şekilde hizmet verebilmesi açısından odaların tamamı birer kişilik. Tuvaleti, banyosu içerisinde, lüks otel odası konforunda. Antakyamızda insanımızın eksiğinin tamamlanması noktasında önemli bir eser teşkil ediyor. Artık başka şehirlere hasta taşınmasına gerek kalmayacak.’ şeklinde konuştu. Ziyareti kapsamında Şenköy Beldesi’ne de gelen Bakan Ergin, burada devam eden sokak sağlıklaştırma çalışmaları hakkında bilgi aldı. Beraberindekilerle birlikte beldede incelemelerde bulunan Bakan Ergin daha sonra Şenköylülerle bir araya gelip sorunlarını ve taleplerini dinledi.Bakan Ergin, sokak sağlıklaştırma çalışmalarının tamamlanması ile beraber Şenköy’ün, Türkiye’nin özellikle ziyaret edilmek istenen noktalarından biri haline geleceğini söyledi. Bakan Ergin, ‘Şenköyümüz gerek rakımıyla, gerek doğasıyla, gerek göz alıcı değerleriyle, ancak görmekle anlaşılabilecek lezzetleri içerisinde barındıran bir yerleşim yerimiz. Bunları ecdadımızdan aldığımız şekle dönüştürmek ve Şenköyümüzün sadece Hatayımızda değil Türkiye’de ve dünyada da hak ettiği yere ulaşması için önemli adımlar atmak amacındayız ve atıyoruz. Geçmişi olan yapılar hazine gibidir. Köyümüz epeyce mesafe kat etti. Çoğu gitti azı kaldı, o azı da tamamladığımızda burası Hatay’a gelen her misafirimizin uğraması gereken bir yer haline gelecek. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Bütün hemşehrilerimizi ve vatandaşlarımızı buraya davet ediyorum.’ dedi.Bakan Ergin ilimiz ziyareti kapsamında Yayladağı ilçemize bağlı Gürışık Köyü’ne ve Karaksı Belediyesi’ne de uğrayarak vatandaşlarla sohbet etti.Baka Ergin ilimizde devam eden yatırımları ve çalışmaları vatandaşlarla paylaşarak, ‘İşte Hatay’ın da Türkiye’nin de gerçek gündemi bu. Türkiye’nin son 10 yılda kat etmiş olduğu mesafe, gelmiş olduğu nokta bölgesinde ve dünyada gıpta ile izlenen bir nokta. Milli gelirini 3 kat artırmış, borçlarını sıfırlamış, işsizlik oranını düşürmüş, ekonomisini ayaklarını yere sağlam basan noktaya getirmiş. 76 milyon ülke insanı birlik ve beraberlik içerisinde yarınlarımıza hazırlık yapmak, bu alt yapıyı güçlendirmek ve bizden sonraki kuşaklara güçlü bir Türkiye’yi emanet etmekle meşgulüz. Hatay’ın ve Türkiye’nin gündemi bu.’ şeklinde konuştu.Bakan Ergin’in ziyaretine; Antakya Belediye Başkan Vekili Halit Balıkçı, Belediye Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yerlikaya, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Şenköy Belediye Başkanı Mustafa Sayın, İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin, bazı il müdürleri ile partililer katıldı.