Bakan Ergin Süt Toplama Merkezinin Açılışına Katıldı

Hatay Merkeze bağlı ovakent beldesinde Adalet Balkanı Sadullah Ergin Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Strateji Planı kapsamında Hatay Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından yapılan 25 ton kapasiteli süt toplama merkezinin açılışına katıldı.
Bakan Ergin Süt Toplama Merkezinin Açılışına Katıldı
Tesisin açılışında konuşan  Ergin, 25 ton kapasiteli süt toplama tesisi beldenin hayvancılık konusunda tüm imkanlarına cevap vereceğini dile getirdi. Yapılan çalışmaların içerisinde bu yapılanların çok özel bir yeri olduğunu dile getiren Adalet Bakanı  Ergin, bugün birçok noktada süt toplama merkezleri olduğunu belirterek, "Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğimiz Valiliğimiz tarafından desteklenerek belde halkının yüzünün gülmesine vesile oldu. Hükümetimizin süt besiciliği ve bu tür çalışmaları ile yıl içerisinde süt alımının fazla olduğu dönemlerde ne yazık ki stok yapamıyorlardı. Süt bollaştığında fiyatlar aşağıya iniyor, süt azaldığında fiyatlar yükseliyordu. O açıdan belli bir istikrarda üreticiyi yıl boyunca koruyacak çok hayırlı bir adımdır.
 Burada 25 Ton kapasiteli soğutmalı depolama imkanı var. Buradan soğutulan sütler gene nakledilerek büyük üretici firmalara aynı şartlarda sağlıklı bir şekilde sevk ediliyor" dedi.Yıl içerisinde oluşan süt fiyatlarındaki dalgalanmayı kaldırdıklarını söyleyen Hatay Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Lütfü Danahaliloğlu, "Açılışını gerçekleştirdiğimiz bu süt toplama ve soğutma tesisini dışarıdan bakıldığında bir anda buradan büyük işlerin yapılmayacağını düşünebiliriz. Bu tesisisn yüzeyi küçük ancak işlevi çok büyük olacaktır. Çünkü daha önceleri sütlerimizi soğutmayıp mandıralarda ulaştırdığımızdan sütlerimiz ulusal süt toplama firmalarının dikkatini çekmemiştir. Gerçekleştirilen bu proje ile artık üreticilerimizin ürettiği sütler soğutma tanklarında muhafaza edilmekte, ürettiğimiz sütler ulusal firmaların daha çok dikkatini çekmekte ve süt fiyatları yıl boyunca dalgalanma göstermemektedir.Bu projeden önce beldemizdeki sütün litre fiyatı 0,50 kuruştu. Hükümetimizin vermiş olduğu destekleme hariç sütün taban fiyatı 0,77 kuruş olarak sabitlemiş bulunmaktayız" dedi.