BARIŞI NEDEN SAVUNMALIYIZ

Çok uzak bir tarih olmayan 20.yüzyılda insanlık kendini derinden etkileyen iki büyük dünya savaşı yaşamıştır.
BARIŞI NEDEN SAVUNMALIYIZ
İkinci Dünya Savaşında ABD,  Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atom bombası atmış, düzenlediği bu saldırıda yüzbinlerce insan ölmüştü.Öyle ki;  savaşan taraflar arasında milyonlarca insan (masum çoluk, çocuk, genç, yaşlı ve asker) hayatını kaybetmiş, ancak nihayetinde savaşan taraflar masa başına oturarak barış yapmış ve bunun gerekliliğini görmüştür. Bugün İkinci Dünya Savaşında kanlı bıçaklı olan taraflar, örneğin ABD-Japonya birbirlerinin en yakın müttefiki olmuş,  Almanya-Fransa- İngiltere gibi ülkeler ise, Avrupa Birliği projesi ile sınırlarını birbirlerine açarak, ortak para birimi dahil her türlü sorunun çözümünde ortak karar mekanizması oluşturmuşlardır. Bugün yaşadığımız Müslüman Ortadoğu coğrafyasında maalesef kan ve gözyaşı akmakta, savaşlar devam etmektedir. 
 
Halen sınır komşularımız Irak ve Suriye’de ise oluk-oluk Müslüman kanı akmaktadır. Birbirlerini öldüren bu insanlar aynı dili konuşan, aynı dini yaşayan  ve aynı kültürü soluyan insanlardır. Gerek emperyalist küresel çetenin bu coğrafya üzerindeki emelleri, gerekse yerli işbirlikçilerin kışkırtmaları sonucunda, cahil, eğitimsiz ve geri kalmış halk toplulukları bu kirli savaşa ve plana  ortak olmuşlardır.Peki adı İslam yani BARIŞ olan bir dinin mensuplarının yaşadığı bu topraklarda barış neden sağlanamıyor, kan ve gözyaşı eksik olmuyor?Barış, kardeşlik, paylaşma ve dayanışma dini olarak doğan ve kutsal kitabımız Kuran’da;“Ey iman edenler! Hepiniz barış ve selamete girin de şeytanın adımlarına uymayın. Çünkü o sizin aranızı açan belli bir düşmandır.” yazmasına ve benzer on ayet olmasına rağmen devam eden bu savaşlar neyin göstergesidir?Artık ateş ve kan durmalı, yaşam, huzur ve barış kazanmalıdır. Küresel güçler tarafından beslenen ajan ulemaların Müslümanlar üzerindeki algı yönetimleri, dinsel bağnazlıkları, siyasal anlamda yönlendirmeleri,  zihinsel işgal ve istila planları teşhir edilmelidir.Büyük hümanist ve barış insanı Mevlana’nın dediği gibi;“Beri gel, daha beri, daha beri. Bu yol vuruculuk nereye dek böyle? Bu hır gür, bu savaş nereye dek? Sen bensin işte, ben senim işte.”

Dr.M.Ali EDİBOĞLU

Hatay Milletvekili

Dışişleri Komisyon Üyesi

BARIŞI NEDEN SAVUNMALIYIZ haberi 12 Nisan 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  41415 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle