BAŞBAKAN ERDOĞAN CANLI YAYINDA:

''AK PARTİ GENEL BAŞKANININ MHP'LİLEŞMESİ DİYE BİR ŞEY SÖZ KONUSU OLABİLİR Mİ? BEN BUNU ÇOK BÜYÜK BİR HAKARET TELAKKİ EDERİM'' -''BİZ VATANDAŞI HİÇBİR ZAMAN YAPMAYACAĞIMIZ SÖZLER VERMEK SURETİYLE ALDATAN BİR ÇİZGİDE OLMAYACAĞIZ'' -''(CHP'NİN AİLELERE 600-1250 LİRA MAAŞ VAADİNE İLİŞKİN) BİZ ÇOK FARKLI ŞEKİLDE VATANDAŞA SOSYAL DEVLET OLMANIN GEREKLERİNİ YAPIYORUZ, AMA BÖYLE KURU SIKI ATMIYORUZ''
BAŞBAKAN ERDOĞAN CANLI YAYINDA:
- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''AK Parti Genel Başkanının MHP'lileşmesi diye bir şey söz konusu olabilir mi? Ben bunu çok büyük bir hakaret telakki ederim'' dedi.
     Erdoğan, ATV'de canlı yayında ''Başbakanla Gündem Özel'' programında soruları yanıtladı.
     ''CHP'nin bir Güneydoğu raporu taslağı hazırladığı, taslakta 'Kürt Açılımı'ndan daha ileri maddeler bulunduğunun basında yer aldığının'' ifade edilmesi üzerine Erdoğan, ''İnanıyor musunuz?'' diye sordu.
     Başbakan Erdoğan, bir gazeteci, ''Seçim yaklaşırken MHP'lileşmeye başladığınız, daha milliyetçi söylemler geliştirdiğiniz söyleniyor'' deyince Erdoğan, ''Örneğin... Ne söylemişim? AK Parti Genel Başkanının MHP'lileşmesi diye bir şey söz konusu olabilir mi? Ben bunu çok büyük bir hakaret telakki ederim'' ifadesini kullandı.
     Erdoğan, ''CHP'nin her aileye 600-1250 lira arasında maaş bağlama vaadinde, MHP'nin ihtiyaçların alınmasına yarayacak Hilalkart vaadinde bulunduğunu anımsatarak, seçmene ekonomik olarak ne önereceklerini'' soran bir gazeteciyi yanıtlarken, şunları söyledi:
     ''Özellikle bizim yola çıkışımızda başlığımız vardı. Ne aldatan olacağız, ne aldanan olacağız. Biz vatandaşı hiçbir zaman yapmayacağımız sözler vermek suretiyle aldatan bir çizgide olmayacağız. Sözde aile sigortası olarak ortaya konulanı geçenlerde açıkladım. Ne kadar büyük bir tutarsızlık var ortaya koyayım: Kılıçdaroğlu'na göre yoksul 12 milyon 715 bin, Türkiye'de hane halkı büyüklüğüne baktığımızda 3,89 böyle bir yapı ortaya çıkıyor. Yardım yapılacak hane sayısını böldüğümüzde ortaya çıkan rakam 3 milyon 268 bin 638. Her haneye aylık 600 lira nakit yardım yapacak olursa aile sigortasının bütçeye yükü 1 milyar 961 milyon 182 bin 519. Yıllık maliyeti 24 milyar Türk lirası. Her haneye aylık 925 lira verilmesi halinde, bakın 1250 demiyoruz, ben ortalamasını alıyorum. Aile sigortasının bütçeye yıllık maliyeti 36 milyar. İnsaf etmek lazım. Bugün bizim geçen yıl itibariyle yatırıma yaptığımız ödeme 36 milyar. Böyle bir şeye inanmak, kabullenmek mümkün mü? Biz çok farklı şekilde vatandaşa sosyal devlet olmanın gereklerini yapıyoruz, ama böyle kuru sıkı atmıyoruz.''
     ''Fakir-fukaraya, erzak, kömür bu tür yardımlarını yapıyoruz. Hiçbir geliri yoksa belli bir ücret ödüyoruz ama böyle 600 değil. Daha ileri gidiyoruz mesela özürlüler, engelliler bunlarla ilgili bakım ücreti veriyoruz ama yine bu kadar değil. Ders kitaplarını ücretsiz veriyoruz'' diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Biz geldiğimizde burs 45 liraydı, şu anda Kredi Yurtlar'daki beslenme yardımıyla 390 lira burs yardımı veriyoruz. Lisans, master çok daha yüksek. Doktora öğrencilerine çok çok daha yüksek, 700 civarında. Sağlıkta yaptığımız yatırımda rakam nereden nereye geldi? İlaçları üstlendik. İlaç kuyruğuna giren vatandaşım ilacın tamamını alamıyordu, ama alır hale geldi. Gerçekçi olmak lazım. Şundan da huzurluyum Toplu Konut İdaresi olarak 480 bin konut yaptık ve bunların taksidini herkes tıkır tıkır ödüyor. Otomobil satışları aldı başını gidiyor. Demek ki orta gelir grubunun altındaki tabakada da ciddi güçlenme var. Yoksul kesimimiz yok mu, var. Geldiğimizde 18 milyondu, şimdi 12 küsur. Buralara kadar düşürdük. Onların da geçinme kriterine bakıyoruz, geldiğimizde binde ile konuşuluyordu, şimdi yüzde ile konuşuyoruz. Burada da gelişmeler çok iyi durumda, 2023'te çok daha farklı bir konuma gelecek. O zaman belki yoksulluğun çok daha farklı versiyonlarını konuşacağız.''
    
     -''İSTİHBARAT BİLGİSİNİN GELMESİNE GEREK YOK''-
    
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Daha önceden Tunus, Mısır ve Libya'da bu tür patlamaların olabileceğine ilişkin elçiliklerimizden notlar geldi mi? Bugünkü toplantıda başka ülkelerde bu tür risklere ilişkin bilgi ulaştı mı?'' sorusu üzerine şöyle konuştu:
     ''Gerek Tunus gerek Mısır gerek diğerlerinde olanlar için net istihbarat bilgisinin gelmesine gerek yok. Bunları takdir edersiniz ki ülkeler arası münasebetler sebebiyle de açıklanacak şeyler değil. Fakat bazı şeyler hissedilir, ama söylenmez. Bugün görüştüğümüz daha çok bundan sonraki o ülkelerle münasebetlerimizin akışı ne olacak, şu anda durum nedir, bundan sonra ne yapmamız lazım. Varsa vatandaşlarımız onları nasıl tahliye edeceğiz? Mesela bazı şirketlerimize dedik ki sen personelini getirme. Herhangi bir sıkıntı var mı? Yoksa personelini getirme' diyoruz. Varsa o zaman, çünkü bazıları iç kesimlerde onları sahile taşıyalım ve alalım. Bugün itibariyle söylüyorum, bazı arkadaşlarımızla görüştük, firma sahipleriyle Zafer (Çağlayan) beyin görüşmesi vardı. Durumda sıkıntı yoksa devam ama sıkıntı varsa onları da süratle gemilerimiz, uçaklarımız çalışıyor alıp geleceğiz.''
     ''Zincirin yeni halkalarına ilişkin beyin cimnastiği yapıyor musunuz, bekliyor musunuz?'' diye soran bir gazeteciye Erdoğan, ''Her zaman yapıyoruz. Her şey olabilir, her yerde her zaman. Komşumuzda bile garip şeyler oluyor'' yanıtını verdi.
     Erdoğan, ''Bin Ali'nin beyin kanaması geçirdiği, Hüsnü Mübarek'in ölüm döşeğinde olduğu yönünde bilgiler gelip gelmediği''ne ilişkin soruyu cevaplarken, bu konuda değişik bilgiler olduğunu belirterek, ''Bazıları dezenformasyon meydana getirmek için de bunu yapıyor olabilirler'' diye konuştu.
     Zeynel Abidin'in Suudi Arabistan'da olduğunun söylendiğinin anımsatılması üzerine Erdoğan, ''Orada ortak bir bilgi var ama bizim büyükelçimiz onun Cidde'de veya Suud'da olduğunu duymuştur, ama hangi adreste olduğunu bileceğini düşünmüyorum'' karşılığını verdi.
     ''Paralar konusunda ne söyleyeceksiniz? 40, 80 milyar dolar olduğu söyleniyor despotların. 120 milyar dolar olduğu açıklandı Libya dışında Londra'dan Ortadoğu'ya kadar...'' şeklindeki soruyu Erdoğan, ''O paralar oradaysa o ülkelerin başında olanlar nasıl Kaddafi'nin aleyhinde konuşur? O da garip'' diye yanıtladı.
     ''Kimse Castro'dan bahsetmiyor'' denilmesi üzerine Erdoğan, ''Castro'nun neyinden bahsetsinler. Orada öyle petrol, metrol yok. Çok özledim aslında Küba'yı gezeyim diye ama giden gelen arkadaşlarımın verdiği bilgilere bakınca...'' dedi.
     Venezuela ile gündeme gelen petrol karşılığı konut yapımı konusuna değinen Erdoğan, ''Venezuella ile bazı münasebetler kurma durumumuz var. Onlarda mesela korkunç konut açığı var. Diyorlar ki bize senede 100 bin konut yapın, petrol verelim diyorlar'' dedi.
     ''Venezuela'yı topun ağzına koyanlar var'' denilmesi üzerine Erdoğan, ''Ülkemin menfaati neredeyse kazan kazan esasına dayalı bunu yaparız. Benim müteahhidim iş yaparım diyorsa aracı oluruz, yapsın. Onlar da zaten para değil, petrol veririm diyor. Çalışmaları yapıyoruz'' diye konuştu.
    
 
 

 
 
     
     Kılıçdaroğlu'nun, ''Dersim arşivinin açıklanmasını istediğinin'' hatırlatılması üzerine Erdoğan, şunları söyledi:
     ''Bu konuda bir yanlış anlaşılma da sanıyorum var. Bir defa bizim Başbakanlık arşivini kastediyorsa Sayın Kılıçdaroğlu, Başbakanlık arşivi zaten her zaman herkese açıktır. Orada bir sıkıntı yok. Benden Dersim ile ilgili eğer bilgi almak istiyorsa bu konuda daha önce bazı belgeleri açıkladığımız gibi bundan sonra da ona benzer bazı belgeleri ben ve arkadaşlarım zaten açıklarız. Fakat bizim CHP zihniyetinin geçmişten bugüne bu ülkedeki demokrasi anlayışını belgelerle açıklayacağım dedim. Bunları da açıklayacağım vakti saati geldiğinde.''
     İstanbul için bir projeden söz ettiğinin anımsatılması üzerine Erdoğan, ''Çılgın proje'' diye araya girerek, hazırlandığı zaman projeyi ortaya koyacaklarını bildirdi.
     ''Bizim bir İstanbul sevdalısı olduğumuzu bilmeniz lazım'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:
     ''Çalışmalar her an olabilir. İnşallah onu da açıklarız. Cumartesi günü Marmara'yı gezeceğiz ve gezerken inşallah ikinci tüp geçidi de yetiştirebilirse arkadaşlarım temelini atma durumumuz var. Biraz daha güneyinden raylı değil, lastikli sistem denizin altından onu da başlıyoruz inşallah 2014 gibi onu da bitireceğiz.''
     Başbakan Erdoğan, 3. köprünün hazırlıklarının yapıldığını, yetiştirilmesi durumunda seçim öncesi ihalesinin gerçekleştirileceğini belirtti.
     ''Seçimi kazanırsanız 3. dönem iktidarınızda 3. köprü biter mi'' sorusuna karşılık Erdoğan, ''İnşallah. Şu anda 4-5 gibi kullanılıyor ifadeler. Temeli attığımız gün pazarlığını yapacağız'' dedi.
     Başbakan Erdoğan, ileride hangi projeyle anılmak istediği soran bir gazeteciyi yanıtlarken, şunları kaydetti:
     ''Sağlık, eğitim, adalet, emniyet, bu temel taşların üzerinde yükselttiğimiz Türkiye. Bunun içinde ulaşım, enerji, tarım var. Bunun içinde o marka diyebileceğimiz yatırımlar var. Nedir? Köprü, tüp geçitler. Şimdi hızlı trenleri ben konuşmadan yapamam ki. Türkiye'nin dört bir yanına havaalanlarını yaymışız. 1'e 3 yolcu sayısı artmış, eskiden uçağa binemiyordu vatandaşım, şimdi böyle bir konuma geldi. Bunların yanında İstanbul-İzmir, Ankara-İzmir yolu, bunlar farklı bir Türkiye'yi meydana getirecek. İstanbul'dan Ankara'ya hızlı trenle gideceksiniz. Orada kalmayacak bu Konya-Sivas'a, Anadolu'nun değişik yerlerine devam edecek.
     Bir de sporda attığımız adımlar... İstanbul'da Seyrantepe'de Arena bunun örneği. Aynı şekilde Anadolu'nun değişik illerinde Bursa, Eskişehir'de bunlar yapılıyor. Üniversiad ile İzmir'de, Dünya Üniversiteler Kış Oyunlarıyla Erzurum'da attığımız adımlar çok önemli. Hepsinden öte 81 vilayette üniversiteleri kurmak ve talebe cevap verecek şekilde çalışmaları yaparak bunları kökleştirmek, kaliteyi yükseltelim istiyoruz. Bir önemli adım Mersin 2013'ü Akdeniz Oyunlarını aldık.
     Mersin'e çok ciddi yatırımlar yapacağız. Mersin-Adana arasına da Çukurova Havaalanını başlatıyoruz. Türkiye ar-ge'yi hiçbir zaman masaya yatırmamıştı, ama bizimle ar-ge devlette ve özel sektörde masaya yattı ve o artık masada beyaz gömlekliler çalışmalarını yapıyor ve şu anda biz uydu uzay, buna yönelik çalışmalara giriyoruz. Kendi helikopterimizi 2013'te banttan seri olarak çıkaracağız. 2020'de inşallah kendi jetimizi uçuracağız. Hepsinden öte geçiyorum, benim milletim 'Allah razı olsun bizim böyle bir Başbakanımız vardı' desin yeter.''
    
     -''SON MİLLETVEKİLİ ADAYI OLUŞUM''-
    
     Başbakan Erdoğan, seçimlerde milletvekili adaylarından kaçının değişeceğine ilişkin soruyu yanıtlarken, geçen seçimlerde ciddi sayıda değişiklik yaptıklarını anımsattı ve şöyle konuştu:
     ''2011'le ilgili son milletvekili adayı oluşum olacak. Bizde 3 kademede milletvekili vekili aday adayı eleniyor ve aday olunuyor. Birincisi temayül yoklamaları, bunu bütün teşkilatımızla mahalle temsilcilerine varıncaya kadar... Orada bunlar ilan ediliyor. Oradan çıkan netice belirleyici değildir. Peki niye? Çünkü teşkilatlarda şöyle bir anlayış var, kurumsal milliyetçilik diyoruz ya teşkilatta da teşkilat milliyetçiliği var. Teşkilattan dışarı çıkmıyor orada kalıyor. Biz de diyoruz ki dışarıda da ihtiyacımız olan değerli insanlar olabilir, bu bir akademisyen olabilir, herhangi bir STK'nın başında olabilir. O ana kadar üyemiz olmayabilir. Üyemiz değil diye buralara kapıları kapatamayız. Biz ihtiyaca göre adaylar bulabilmeliyiz.''
     Erdoğan, parlamentodaki milletvekillerine halkın nasıl baktığına ilişkin kamuoyu araştırmasını tamamladıklarını bildirdi.
     Halka kimi görmek istediklerini de sorduklarını ifade eden Erdoğan, teşkilatın fikrini alacaklarını, daha sonra tekrar kamuoyu araştırması yapacaklarını belirtti. Tüm bu süreçlerden sonra icra kurulu olarak değerlendirmeyi yapacaklarını kaydeden Erdoğan, şöyle dedi:
     ''Bazıları diyor ya 'Genel Başkan belirliyor' hayır. AK Parti'de Genel Başkan milletvekili adayı belirlemez. Burada biz halkın sesine uymak suretiyle adayımızı belirleriz. Çünkü o başarı partimin başarısı olacaktır ve başarılı olan partinin başında da bu fakir olduğu için oradan biz de tabii ki payımızı, nasibimizi almış olacağız. O yüzden niçin ben olsun? Biz olacak. AK Parti'de ben yasak, biz var.''