Bayır Bucak Türkleri Derneği Başkanından basın açıklaması

Hatay Bayır Bucak Türkleri Derneği Başkanı Mehmet Fettah Çiftçi, geçtiğimiz günlerde Reyhanlı ilçesinde yaşanan olayları sert bir dille eleştirdi.

Bayır Bucak Türkleri Derneği Başkanından basın açıklaması
Suriye’den gelip Türkiye’de olay çıkarmak isteyenlere seslenen Başkan Çiftçi, “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına saldırılmasını şiddetli kınıyoruz. Hem ülkendeki olaylardan kaçıp Türkiye’ye sığınacaksın hem ekmeğini yiyip yatacaksın hem de bu devletin vatandaşına saldıracaksın. Bu vatan hainliğidir” dedi. Hatay Bayır Bucak Türkleri Derneği Başkanı Çiftçi, ‘Suriye’den Türkiye’ye gelen sığınmacı Türkmenlerin Hatay’ın hemen hemen her ilçesinde akrabaları bulunmaktadır’ diyerek, “Reyhanlı’da yaşanan olaylar hepimizi derinden üzmüştür. Reyhanlı’daki Suriyeli vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına saldırmasını şiddetle kınıyoruz.Ayrıca Türk Bayrağımızın yakılmasını da lanetle kınıyoruz. Bizler Bayır Bucak Türkmenleri olarak her zaman söylüyoruz; hem ülkemize geleceksin canını zor kurtaracaksın, hem bu devletin, milletin ekmeğini yiyip suyunu içeceksin hem de bu devletin vatandaşına saldıracaksın. Bu bizim için vatan hainliğidir. Suriye’den gelen bu tür olaylara karışanlara sesleniyoruz; hainlik yapmayın, geldiğiniz gibi bu olaylar bitene kadar da akıllı durmanızı istiyoruz.  Bu milleti birbirine düşürmek için emeller kuruyorsanız bunu başaramayacaksınız” dedi.
 
 
Hatay Bayır Bucak Türkleri Derneği Başkanı Mehmet Fettah Çiftçi, karışıklık yaratmadaki amacın iç karışıklık çıkarmak olduğuna dikkat çekerek, “Bu millet birdir, milli birliğini ve bütünlüğünü hiçbir zaman kaybetmemiştir. Bizlerin Suriye’den gelen akrabalarımız bulunmaktadır. Akrabalık bağlarımız birinci dereceye kadar dayanıyor. Bu gibi olayları çıkaranlar Türkiye Cumhuriyeti Devletini karıştırmak ve iç karışıklığa götürmek amaçlı olduğunu düşünüyoruz. Çok şükür ki; Türkmen soydaşlarımız bu gibi olaylara bugüne kadar katılmamıştır. Bugünden sonra da Türkiye Cumhuriyeti Devletini zora ve sıkıntıya sokacak hiçbir olayın içerisinde olmayacaklardır.Bayır Bucak Türkmenleri olarak gerek çadır kentlerde kalan ve gerekse pasaportuyla gelip evler de kalan Türkmenlerimizin Türkiye Cumhuriyeti Devleti ikinci vatanlarıdır.Dernek yönetim kurulu olarak öncelikle bizler yakinen bu insanları birebir olarak takip ediyor, bu insanlara gerekli bilgileri veriyoruz. Yaklaşık iki yıldan bu yana Suriye’den gelen akrabalarımıza yardımlarımızı esirgemiyoruz, bununla ilgili olarak gerekli ilgililerle görüşüp bu insanları ikinci vatanlarında, kendi evlerindeki rahatlığı, huzuru mutluluğu verdirmeye çalışıyoruz. Bu konuda derneğimizle irtibata geçip görüşen tüm ilgili mercilere Hatay Bayır Bucak Türkmenleri adına çok teşekkür ediyorum” dedi.