BÜYÜK Birlik Partisi Genel Başkanı Destici Hatay da

BBP Mustafa Destici, hükümetin bugüne kadar uyguladığı Suriye politikasının dönem dönem doğruluk arz etse de, dönem dönem başarı sağlamış gibi gözükse de, neticede başarısızlıkla sonuçlandığını ifade etti.
BÜYÜK Birlik Partisi Genel Başkanı Destici Hatay da
Meclis Kültür Sanat Merkez'inde düzenlediği toplantıda Hatay'ın tarihi birikimi ve medeniyet zenginliği ile ve demokratik yapısıyla, her türlü etnik kökene sahip insanların yüzyıllardır, kardeşlik duygusu içerisinde yaşadığı Türkiye'nin değerli ille-rinden biri olduğunu söyledi.Hatay 'ı ziyaretlerinin ana sebebinin partisinin bölgedeki teşkilatlarını ziyaret etmek ve yaklaşık 18 aydır Suriye'de yaşanan gelişmelerin ülkemize yansımalarını yerinde görmek olduğunu belirten Destici Tabi ki Suriye de yaşanan olaylardan en çok etkilenen illerimizin başında Hatay geliyor. Tabi Türkiye ile Suriye'nin bu konuma gelmesini hiç birimiz istemedik. Ama geldiğimiz netice ortada dedi.

Suriye'deki Türkmen varlığının kendileri için çok önemli olduğunu belirten Destici, “Türki-ye'de bir ulusal meclisi oluşturuldu. Bunun içerisinde, Araplar var, Kürtler var, Hıristiyanlar başta olmak üzere tüm etnik kökenlerden temsilci var. Ama ne hikmetse sadece Türkmenler yok. Suriye'de bugün 3.5 milyon Türkmen varlığından bahsediliyor. Bunların halen 2 milyonu Türkçe konuşuyor. Peki nasıl oluyor da Türk hükümeti bunlara bu kadar duyarsız kalabiliyor. Türkiye'nin bu konuda çok acil önlem alması lazım. Çünkü oradaki Türkmenlerin varlığını korumak, oradaki Türkmenlerden çok Türkiye'nin varlığını ve buradakilerin varlığını korumak demektir.” diye konuştu.Basın toplantısına BBP Genel Başkan Yardımcıları Hasan Hüseyin Bozok, Kaptan Kartal, Teşkilatlardan sorumlu Başkan Yardımcısı Nihat Erdoğan, BBP Osmaniye, Adana, Kahramanmaraş ve Hatay'ın il başkanları ve partililer katıldı.