CHP Hatay Milletvekili Av.Refik Eryılmaz"ın soru önergesi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Aşağıdaki sorularımın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

CHP Hatay Milletvekili Av.Refik Eryılmaz"ın soru önergesi

Lübnan’ın önde gelen gazetelerinden El Akbar’da 30 Kasımda 2012 tarihinde yayınlanan habere göre; “Gelecek Hareketi Partisi Milletvekillerinden Okab Sakr’ın, hareketin lideri Saad Hariri adına Türkiye üzerinden Suriye’deki isyancılara silah göndererek destek olduğu hatta Lübnan ve Türkiye’deki bir dizi “operasyon odası”ndan Suriye’deki çatışmaları şahsen yönettiği öne sürüldü. Gazete, kaynağın iddiasını kanıtlamak için, milletvekilinin farklı yerlerde çekilen kişisel fotoğraflarını gönderdiğini ve operasyon odaları hakkında detaylı bilgiler verdiğini yazdı. Daha sonra kaynak, Sakr tarafından Suriye ayaklanmasına destek olmak amacıyla Antakya, Adana ve İstanbul’da kurulan operasyon odalarından birinde bir yılı aşkın süredir çalışmakta olduğunu açıkladı. Kaynak Sakr’ın Florya’da kendisine ait bir evi olduğunu ve zaman zaman buradaki operasyon odasında bizzat çalıştığını da söyledi. Suriye’nin çeşitli bölgelerinden gelen 20 kadar gencin Türkiye’deki operasyon odalarından askeri operasyonları idare ettiğini belirten kaynak, her şeyin Türk ve Katarlı istihbarat yetkililerinin gözetiminde gerçekleştiğini öne sürdü. Kaynağın açıklamalarına göre bu odalardan bir tane de Lübnan’da bulunuyor ve oradaki sorumlular Türkiyedekilerle sıkı işbirliği içinde çalışıyor, hatta zaman zaman buraya gelerek temaslar gerçekleştiriyor.Sakr’ın Türk istihbarat ajanları üzerinde “sınırsız etkisi” olduğunu ve Suudilerin kendisine “körü körüne güvendiğini” de iddia eden kaynağa göre Sakr zamanının büyük bir kısmını Türkiye’de “Suriye’deki devrimi dakika dakika takip ederek” geçiriyor. Hatta yakın arkadaşı Luey el Mukdad’ı Özgür Suriye Ordusu Yüksek Konseyi Sözcüsü olarak atayan milletvekili böylece ilk elden kontrol elde etmiş oldu. Gazetenin internet sitesinde yayınlanan ses kayıtlarının en dikkat çekicilerinden bir tanesi kimliği belirlenemeyen ancak bazı uzmanlarca Saad Hariri olduğu iddia edilen bir kişiyle Sakr arasında yaşanıyor. Kayıtta Sakr bu kişiye “Ağır silaha ihtiyacımız var” diyor. Sakr, Suudi gazetesi El Şark el Avsat’a yaptığı açıklamada, El Akbar’a sızdırılan konuşma kayıtlarındakinin kendisi olduğunu doğruladığı” iddiaları gündeme getirilmiştir. Bu çerçevede; 

1- Türkiye üzerinden Suriye’deki isyancılara silah desteği sağlamak üzere operasyon odaları adı altında örgütlenme yapıldığı iddiaları doğru mudur? 

2- Lübnan Gelecek Hareketi Partisi Milletvekillerinden Okab Sakr 1 Ocak 2012 tarihinden günümüze kadar kaç kere Ülkemize giriş çıkış yapmıştır? Ülkemize düzenlediği ziyaretlerde kimlerle görüşmüştür? Resmi görevlilerle görüşmeler yapmış mıdır? Bu ziyaretlerin amacı hakkında bilginiz var mı? 

3- Gelecek Hareketi Milletvekillerinden Okab Sakr’ın Türk istihbarat ajanları üzerinde “sınırsız etkisi” olduğu ve Türk yetkililerle sıkı bir işbirliği içinde olduğu iddiaları doğru mudur? 

4- Suriye’nin çeşitli bölgelerinden gelen 20 kadar gencin Türkiye’deki operasyon odalarından askeri operasyonları idare ettiği, her şeyin Türk ve Katarlı istihbarat yetkililerinin gözetiminde gerçekleştiği yönündeki iddialar doğru mudur? Bu konuda size intikal eden bir bilgi mevcut mudur? Şayet elinizde bilgi yok ise bu hususların araştırılması için bir girişiminiz olacak mıdır? 

5- Lübnan Gelecek Hareketi Partisi Milletvekili Okab Sakr, Suudi gazetesi El Şark el Avsat’a yaptığı açıklamada, Suriye'ye silah gönderilmesine dair basına sızan telefon kayıtlarındaki kişinin kendisi olduğunu kabul etmiş, Suriye'deki muhalif grupları ve yabancı militanları silahlandırdığını açık açık söylemekten korkmadığını da ifade etmiştir. Ülkemizi bu denli zan altına sokan iddialar karşısında bakanlığınız tarafından her hangi bir girişim yapılmış mıdır? Şayet bu açıklamalardan yeni haberdar oldu iseniz bu açıklamalarla ilgili olarak diplomatik girişimlerde bulunacak mıksınız?