''ÇİFTÇİLERE EĞİTİM VEREREK UZMAN KİŞİLER YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ''

Hatay Tarım İl Müdürü Bestami Zabun, çiftçilere eğitim vererek dalında uzman kişiler yetiştirmeyi hedeflediklerini, bu kapsamda çalışmalar yaptıklarını belirtti. 
''ÇİFTÇİLERE EĞİTİM VEREREK UZMAN KİŞİLER YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ''
Zabun, Antakya Ziraat Odası Salonu'nda yaptığı toplantıda, 30 Kasım tarihine kadar çiftçilerin projelerini kabul edecek olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun, başvuruda bulunanların en az 60 saatlik eğitim kursuna tabi tutacağını söyledi.
     Hatay'ın çiftçilere yönelik eğitim çalışmalarıyla önemli başarılara imza attığını ifade eden Zabun, bugüne kadar 7 konuda toplam 17 kurs açtıklarını ve bunlara katılan 480 kişiye sertifika verdiklerini kaydetti.
     Sertifika alan çiftçilerin Tarım ve Kırsal Kakınma Destekleme Kurumuna proje başvurusunda bulunabileceklerinin altını çizen Zabun, ''Çiftçilere eğitim vererek dalında uzman kişiler yetiştirmeyi hedefliyoruz. Hatay, yapılan eğitim çalışmalarıyla diğer illerin önünde bulunuyor. Diğer illerden kentimize kursiyerler gelerek düzenlediğimiz kurslara katılıyor'' diye konuştu.
     Antakya başta olmak üzere Yayladağı, Altınözü ilçelerinde arıcılık, tıbbi ve aromatik bitkiler ile su canlıları yetiştiriciliği ve kırsal turizm kurslarının açıldığını vurgulayan Zabun, ihtiyaç duyulan alanlarda başka kursların da açılacağını kaydetti.
     Konuşmaların ardından Kırsal Turizm Eğitmeni Metin Yılmaz kursiyerlere ilk dersi verdi.
     Toplantıya Antakya Ziraat Odası Başkanı Celal Civelek, çiftçiler