Çiftçilerimize 10 bin Adet Fidan Dağıtıldı

Hassa ilçemizde üretim yapan 13 çiftçimize Horoz Karası, Trakya İlkeren, Red Globe (Üzüm Çeşitleri), Chandler (Ceviz), Black Diamond (Japon Eriği), Hicaz (Nar) olmak üzere yaklaşık 40 bin TL tutarında 10 bin adet fidan dağıtımı gerçekleştirildi.
Çiftçilerimize 10 bin Adet Fidan Dağıtıldı

Hassa Belediyesi toplantı salonunda düzenlenen fidan dağıtım töreninde konuşan Hatay Vali Lekesiz,Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı’nın önemine vurgu yaptı. Lekesiz, planda tarımsal ürünlerin ulusal ve uluslararası pazarda rekabet koşullarını yükseltmek amacıyla kümelenme mantığı esas alınarak hangi ürünün nerede, ne miktarda, ne kalitede yetiştirileceğinin belirlendiğini, bu bağlamda her ilçenin toprak yapısının, iklim verileri ve ekolojisinin incelendiğini, ilçeye uygun meyve tür ve çeşitlerinin belirlendiğini söyledi. 

Plan kapsamında; il genelinde 2 yıl boyunca 247 bin 276 adet fidan, 4 bin 600 da alana dikilmek suretiyle toplam 460 adet yeni meyve bahçesi kurulduğunu, bu bahçelerin 265 adedinin 2012 yılında 2 bin 755 da alanda 149 bin 512 adet fidan dikilerek oluşturulduğunu ifade eden Lekesiz, ‘Bu plana uyan kazanır, uymayanın ise kaybetme ihtimali yüksektir. Lütfen bu plana sahip çıkın. Bu plan Hassa ilçemiz için bir yol göstericidir.’ diye konuştu. 
 

Lekesiz, Hassa İlçemizde ürün desenine uygun olarak İl Özel İdaresi’nin katkısı ile 2011 yılında 11 çiftçimize 8 bin 700 adet fidan dağıtılarak yeni bağ, kayısı ve nar bahçeleri oluşturulduğunu, 2012 yılında ise 111,9 da alanda10 bin adet fidan ile 13 adet bahçe tesis edileceğini söyledi.  Hatay’da tarım sektörünün önemli olduğuna vurgu yapan Lekesiz, ‘İlimiz genelindeki toplam istihdamın yüzde 29’unu tarım sektörü oluşturuyor. Hatay olarak elde ettiğimiz her 100 TL.lik gelirin yaklaşık 19 TL’si tarım sektöründen elde ediliyor. 2011 yılı sonu itibarı ile tüm tarımsal ürünlerin parasal karşılığı olarak 3 milyar 200 milyon liralık gelirimiz var, bunu 20 milyar yapabilir miyiz diye bu planı hazırladık ve evet yapabiliriz. Orta Ceyhan Menzelet Sulama Projesi deveye girdiğinde yaklaşık 350 bin dekar arazi, Reyhanlı Barajı ile de 600 bin dekar arazi sulanacak.Bunlar devreye girdiğinde üretim de artıracak. ’ şeklinde konuştu.  Hassa Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi ile çiftçilerin konuşmalarının ardından Horoz Karası, Trakya İlkeren, Red Globe (Üzüm Çeşitleri), Chandler (Ceviz), Black Diamond (Japon Eriği), Hicaz (Nar) fidanları üreticilere dağıtıldı. Törende ayrıca asma yetiştiriciliği, keçi ve arı yetiştiriciliği kursunu tamamlayanlara da sertifikaları verildi.