Cömert Ailesinden 1 Dakikalık Protesto Eylemi

Abdullah Cömert'in duruşması 01 Nisan 2015 tarihine ertelendi.
Cömert Ailesinden 1 Dakikalık Protesto Eylemi
Balıkesir adliyesinde adil yargılama hakkının ayaklar altına alındığı bir duruşma daha yaşadık.Müdahil Avkatların savunma hakkarının gasp edildiği ve hiç bir talebinin dikkate alınmadığına da şahit olduk.Türkiye'nin her yerinden gelen yurtsever gençler adliye sarayının önünde ADALET istiyoruz diye haykırdı.Katiller hesap verinceye kadar hukuk mücadelemiz devam edecek.Abdullah Cömert davasının görüldüğü Balıkesir Adliyesinin içinde polisin engellemeleri ve fiili müdahaleleri sonucunda arbede yaşandı.
Duruşma, yoğun güvenlik önlemleri altında ve gergin bir havayla başladı. Hatay Milletvekili Refik ERYILMAZ, Tunceli Milletvekili Hüseyin AYGÜN, İstanbul Milletvekili Faik TUNAY ve Balıkesir Milletvekili Namık HAVUTÇA’nın katıldığı duruşmada milletvekilleri, müdahil Avukatlar ve şehit yakınları salona engellemeler sonucu girebildi. Eryılmaz Balıkesir Adliyesi önünde duruşma sonrası yaptığı basın açıklamasında yargılama süreci ve mahkemenin tutumu hakkında sert eleştirilerde bulundu. Adil yargılama hakkının ayaklar altına alındığı, müdahilavukatların savunma hakkına saygı gösterilmediği, esas ve usule ilişkin itirazların da mahkeme tarafından hiç bir şekilde dikkate alınmadığı bir yargılama süreci yaşadıklarını ifade etti.
 Eryılmaz,  Skype yöntemiyle savunması alınan sanığın açıklamalarından, aslında Abdullah CÖMERT’in ölümünden ayrıca polis amirleri ve siyasi iktidarın da sorumlu olduğu sonucunun de ortaya çıktığınıZira,sanık, gaz fişeği saldırı emrini doğrudan amirlerinden aldığını (ki bunların isimlerini de vermiştir)  ve gaz fişeği silahını kullanma konusunda da sadece bir haftalık eğitim aldığını itiraf etmiştir. Eryılmaz, Sanığın güvenliği gerekçe gösterilerek davanın Balıkesir’de görülmesine karar verildiğini ancak müdahil Avukatların bütün ısrarına rağmen mahkemeninsanığı duruşmada hazır etmediğinibelirtti. Güvenlik gerekçesi ile davanın başka bir şehre götürülmesi kararına rağmen sanığın duruşmada hazır edilmemesi bir hukuk skandalıdır bir komedidir. Davanın Balıkesir’de görülmesi kararısadece mağdur yakınlarını perişan olmasını her duruşmada 15 saatlik yol almalarına neden olmuştur. İşteAKP’nin adalet ve hukuk anlayışı budur.Hukuk,adalet maalesef ayaklar altındadır. Duruşma öncesinde ve duruşma esnasında yaşananlar, mahkeme heyetinin tutum ve davranışları, mahkemenin siyasi baskı altında olduğu izlenimini deyaratmıştır. Üstünlerin hukuku değil hukukun üstünlüğü sağlanana dek bu mücadele devam edecektir. Dedi.