Deprem ve korunma yolları ele alındı.

- İnşaat Mühendisi Serdal Sıkar tarafından Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) üyelerine 'Hatay'da deprem ve korunma yolları yöntemleri'' konulu seminer verildi.
Deprem ve korunma yolları ele alındı.
Sıkar, ATSO Toplantı Salonu'nda düzenlediği seminerde yaptığı konuşmada, ülke topraklarının yüzde 92'sinin, nüfusun ise yüzde 95'nin deprem riski altında yaşmakta olduğunu söyledi.
     1900 yılından bugüne kadar Türkiye'de hasar yapıcı nitelikte 151 depremin olduğunu, 600 bine yakın binanın yıkıldığını, 100 bin insanın hayatını kaybettiğini ve 250 bin kişininde yaralandığını ifade eden Sıkar, şöyle devam etti:
     ''Şu nokta açık ve nettir. Yapı denetimi, yapı üretim sürecinin vazgeçilmez, taviz verilmez, tartışılmaz bir unsuru haline getirilmezse, doğa olaylarının, doğal afete dönüşmesini engellemek mümkün olmayacak ve Türkiye büyük trajediler ülkesi olmaya devam edecektir. Kentlerimizde bulunan yapıların çoğunluğu kaçak veya denetimsiz olarak yapılmıştır. Var olan yapı stokunun büyük çoğunluğu deprem yönetmelikleri dikkate alınarak yapılmamıştır. Yapıların çoğu mühendislik hizmeti olmadan üretilmiştir. Mevcut binaların ivedilikle güçlendirilmesi ya da yıkılıp yeniden yapılması gerekmektedir. Okullar, hastaneler, itfaiye binaları ve diğer kamu binalarının deprem güvenlikleri son derece azdır. Tarihi ve kültürel yapılarımız büyük risk altındadır.''
     Sıkar, bugünkü koşullarda depremin yeri, günü ve saatinin anlamanın mümkün olmadığı ancak bilimsel olmamakla beraber, dere sularının ısınması, balıkların nedensiz bir şekilde ölmesi, köpeklerin nedensiz yere havlaması gibi doğada bazı olayların meydana gelebildiğini belirtti.
     Türkiye'de istatistiksel olarak ortalama her 11 ayda bir büyük bir depremin meydana geldiğinin altını çizen Sıkar, ''Hatay yüzyıllar boyunca şiddetli depremlere maruz kalmıştır. Burada kurulan medeniyetler yeryüzünden silinmiştir. Şehrimizde 140 yıldır deprem meydana gelmemektedir. Bu da büyük bir risk oluşturmaktadır. Bunun için herkesin dikkatli olması ve gerekli olan tedbirleri alması gerekmektedir'' diye konuştu.