Dilimize kültürümüze sahip çıkacağız

<span style="background-color:rgb(255, 255, 255); color:rgb(102, 102, 102); font-family:arial,times new roman,verdana; font-size:12px">Samandağ Alevi K&uuml;lt&uuml;r&uuml;n&uuml; Araştırma Derneği, ge&ccedil;tiğimiz g&uuml;nlerde &lsquo;Alevi Kimliğinin &Ouml;rg&uuml;tlenme Modeli&rsquo; konulu konferans d&uuml;zenledi.</span>
Dilimize kültürümüze sahip çıkacağız
Lübnan Alevi Meclisi Sözcüsü Şeyh Ali Kaddur, EHDAV Genel Başkanı Şeyh Ali Yeral, Samandağ AKAD Yön Kur. Üyesi Şeyh Ender Dağ, Araştırmacı Yazar Tevfik Usluoğlu, Arap Alevi Geçlik Meclisleri Temsilcisi Hasan Emir’in konuşmacı olarak katıldığı konferansta birlik beraberlik ve ana dile sahip çıkma çağrısında bulunuldu.Konferansta konuşan EHDAV Genel Başkanı Şeyh Yeral, ezelden beri Yezidilerin kendilerine komplolar kurarak yok etmek için her zaman saldırdığını belirterek, “Biz sadece bu zamanda değil tarih boyunca zulüm gördük. Bu dini, kültürü var etmeye çalışanlar hep tehdit altında bırakıldı. Ama şu bilinsin ki biz Ali’nin yolundan asla sapmayacağız. Dilimize, kültürümüze daima sahip çıkacak ve koruyacağız. Bu yolda da her türlü bedeli ödemeye hazırız” şeklinde konuştu. Arap Alevi Geçlik Meclisleri Temsilcisi Hasan Emir ise Arap Alevi Genlik Meclisleri olarak üniversitelerde bir araya gelerek kültürleri adına çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “En sonunda kültürümüzü yansıtan bir dergi kurmaya karar verdik ve adını EHLEN koyduk. Bizi kültürümüzü en iyi anlatan kelimenin bu olduğuna karar verdik. Ve kültürümüze bir özlem içinde olan halkımız gittiğimiz her yerde bizi sahipleniyor, bizi destekliyor. Bizler kültürümüzü yaşattıkça var oluruz, kültürümüz yok olursa bizde yok oluruz.” Dedi.Araştırmacı Yazar Tevfik Usluoğlu, birilerinin sürekli kendilerini karalamaya çalıştığını belirterek, “Sürekli Alevileri aşağılar bir tutum sergiliyorlar. Bundan dolayı toplumumuz bir araya gelerek kendi kimliğine sahip çıkmalı ve bizler kendi kimliğimizi var edecek kurumlar kurmalıyız. Bu coğrafyada eşitlik adalet olmalı başka türlü bu iş olmaz!” ifadelerini kullandı.Samandağ AKAD Yön Kur. Üyesi Şeyh Ender Dağ: “Bizler her zaman Hz Ali’nin velayetini kabul ettik ve onun velayetine sahip çıktık. Ve Ehl-i Beyt’in imamlarını daima sahiplendik. Emevilerden beri zulüm görmüş bizim kültürümüze ve değerlerimize karşı olan saldırılar o dönemden beri devam etmektedir. Cumhuriyetle birlikte azda olsa biraz kendimizi bulma fırsatı yakaladık. Şuan Samandağ’da bir Alevi Vakfı çalışmaları yürütmekteyiz. Bizim buna ihtiyacımız var. Kendi dilimizde bir medreseye, bir eğitim alanına ihtiyacımız var. Bizler çocuklarımıza kendi dilimizi kültürümüzü, dilimizi, tarihimizi öğretirsek asla yok olmayız. Çocuklarımızda gittikleri yerlerde kendilerini ifade etmekte zorlanmazlar. Bizler bir kitap oluşturarak bir eğitim müfredatıyla çocuklarımızın bu konuda bilgilenmesini sağlayabiliriz. Bunu birlikte ve beraber bir şekilde inanç ve değerlerimizi korumaya yönelik hareket edersek bunu başarabiliriz” açıklamasında bulundu.
Dilimize kültürümüze sahip çıkacağız haberi 20 Ağustos 2015 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Hatice Ekmekçi adına  tarafından  1505 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle