DİSK GENEL-İŞ SENDİKASI HATAY ŞUBE BAŞKANI GÜLERYÜZ:

''REFERANDUM SONUÇLARINA GÖRE, SEÇMEN KİTLESİNİN ÇOĞUNLUĞU 12 EYLÜL ANAYASASININ MEŞRULAŞTIRILMASINA KARŞI ÇIKTI''
DİSK GENEL-İŞ SENDİKASI HATAY ŞUBE BAŞKANI GÜLERYÜZ:
DİSK Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Mehmet Güleryüz, referandum sonuçlarına göre, seçmen kitlesinin çoğunluğunun 12 Eylül Anayasasının meşrulaştırılmasına karşı çıktığını ve özgürlükçü, eşitlikçi, demokratik ve sosyal yeni bir anayasa talep ettiğini ileri sürdü.
     Güleryüz, yaptığı yazılı açıklamada, gerçekleştirilen referandum sonucunda yüzde 72 katılımla, yüzde 42 hayır ve yüzde 58 evet oyuyla kabul edildiğini anımsattı.
     Referandumun içeriğine ve sürecine yönelik eleştirileriyle birlikte, halkın tercihine saygı duyduklarını ifade eden Güleryüz, şöyle devam etti:
     ''Referandum sonuçlarına göre, seçmen kitlesinin çoğunluğunun 12 Eylül Anayasasının meşrulaştırılmasına karşı çıktı ve özgürlükçü, eşitlikçi, demokratik ve sosyal yeni bir anayasa talep etti. Türkiye'nin anayasal sınırlarını belirleyen bir halk oylamasının nasıl yapılmaması gerektiğine örnek olan bir referandum süreci yaşadık. Ortaya çıkan bu tabloya bakıldığında, halk çoğunluğunun seçmen olarak onaylamadığı, 12 Eylül Anayasasını meşrulaştıran AKP Anayasası ile karşı karşıya kaldığımızı söyleyebiliriz.