DÖRTYOL KAYMAKAMI ÖZYİĞİT ,ZEYTİNCİLİK ÜRETİMİ DAHA DA ARTIRILMASI GEREKİR.

- Dörtyol Kaymakamı H.Hasan Özyiğit İlçede zeytin üretiminin artırılması ve bilinçli üretim gerçekleştirmek için yeni bir projeler hazırladıklarını söyledi.
DÖRTYOL KAYMAKAMI ÖZYİĞİT ,ZEYTİNCİLİK ÜRETİMİ DAHA DA ARTIRILMASI GEREKİR.
Dörtyol Kaymakamı H.Hasan Özyiğit İlçede zeytin üretiminin artırılması ve bilinçli üretim gerçekleştirmek için yeni bir projeler hazırladıklarını söyledi.
     Özyiğit, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, üreticiler ve İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerin katıldığı ''İlçede Zeytin Üretim Potansiyelinin Değerlendirilmesi'' toplantısında yaptığı konuşmada, ilçede narenciyeden sonra en fazla ciddi alınması gereken ürünün zeytin olduğunu kaydetti.
     Zeytin üretiminin daha bilimsel yapılması için projeler ürettiklerini ifade eden Özyiğit, şöyle devam etti:
     ''Dörtyol denilince aklımıza hemen narenciye, arkasından da sanayi kuruluşları gelmektedir. Bölgemizde son zamanlarda artan zeytin üretiminin ise daha bilinçli ve teknik yapılması için İlçe Tarım Müdürlüğünün Projeleri ve sivil toplum kuruluşlarının da katkısıyla ilçede ilk kez küçük ve büyük boy zeytini ayırmak için 'kalibrasyon tesisi' kurulması için çalışmalar başlattık. İlçemizde 16 bin 260 dekar alanda yapılan zeytincilik üretimini arttırmalayız. Şu anda yaptığımız araştırmada bin aile geçen yıl 2. ürün olarak 4 bin 800 ton ürün elde etmiş. Bu rakamı ikiye katlamalıyız.''
     Toplantıda konuşan Dörtyol Tarımsal kalkınma Kooperatifi Başkanı Hasan Eker, zeytin üretiminin geliştirilmesi halinde, narenciyeden zarar eden çiftçilerin alternatif olarak zeytin üretimine yöneleceklerini söyledi.
     Ziraat odası Başkanı Ali Abacı'da kurulacak tesislerle zeytin bahçelerinin artacağını, ürünün değerleneceğini kaydetti.
     Toplantıya İlçe Tarım Müdürü Mehmet Coşkun, İlçe Halk Eğitim Merkezi (HEM) Müdürü İsmail Küçük ve diğer yetkililer katıldı.