DÖRTYOL’UN KURTULUŞU SATRANÇ TURNUVASI YAPILDI‏

Dörtyol’un düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıl dönümü kut-lamaları çerçevesinde ilk etkinlik cumartesi günü 19 Aralık Kapalı Spor Salonunda Dörtyol Belediyesi, İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Türkiye Satranç Federasyonu Hatay İl Temsilciliğini tarafından gerçekleştirildi.
DÖRTYOL’UN KURTULUŞU SATRANÇ TURNUVASI YAPILDI‏
9 Ocak Kurtuluş Satranç Turnuvasında 330 katılımcı 6 ayrı kategoride puan usulüyle yapılan müsabakalarda dereceye girmek için kıyasıya mücadele etti.Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk, Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Toksoy, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Selçuk Kayhan, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan İnal, Türkiye Satranç Federasyonu Eğitim Kurulu Üyesi ve Hatay İl Temsilcisi Sultan Daban ile okul müdürlerinin iştirak ettiği turnuva saat 10;00’da başladı.Açılış hamlesini Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk ve Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy yaptı.Beyaz taşları alan Dörtyol Kaymakamı Recep Soytürk kural gereği ilk hamleyi yaparken Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy’da her hamleye ustaca karşılık verdi.Kaymakam Soytürk ile Başkan Toksoy’un müsabakaları berabere sonuçlanırken yarışmacılar ise ilk üç dereceyi elde etmek için üstün bir mücadele sergiledi.Turnuvanın açılış konuşmasını yapan Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy tüm katılımcıların ve Dörtyollu hemşerilerinin yeni yılını kutlayarak; “Satrancın zekayı geliştirdiği yönünde genel bir kanı vardır. Ama bunun yanı sıra satranç tüm hayatı olumlu etkilemesi ile de diğer zeka sporlarından daha üstün bir yere sahiptir. Sabırlı olmayı, geometrik düşünmeyi, çözüm üretme yeteneğini, sorgulamayı, dikkati toplamayı ve odaklanmayı, planlı hareket etmeyi, her unsurun ayrı bir görevi ve sorumluğu olduğunu kavramayı ve her unsurun kabiliyetlerini ayrı ayrı kullanabilmeyi öğretir. Yani satranç hayatı ve geleceği nasıl şekillendireceğimizi öğretir.Biz de belediye olarak bu anlamda bu zeka sporunun ilçemizde yaygınlaştırılması için gereken desteği her zaman veriyoruz. 23 Nisan kutlamaları içinde daha kapsamlı bir organizasyon yapılması yönünde talimat verdim. Bugün burada 330 yarışmacıyı görmek ilçemiz adına sevindirici. Bu rakım her gün biraz daha artacağı düşünce-sindeyim. Bu gün bu turnuva sonunda kaybeden olmayacak. Bu turnuvaya katılmış olan herkesin buradan kazançlı çıkacağını söylemek istiyor, başarılar diliyorum” dedi.Türkiye Satranç Federasyonu Eğitim Kurulu Üyesi ve Hatay İl Temsilcisi Sultan Daban’da Dörtyol’da 1000’e yakın lisanslı sporcu bulunduğunu, son üç yıl içerisinde ise Dörtyol’da satranç sporunun önemli bir ivme kazandığını belirtti ve; “Dörtyol ilçemizde satranç sporunun yaygınlaşmasında başta Dörtyol Kaymakamlığımız ve Dörtyol Belediyemizin çok önemli destek ve katkılarını görmekteyiz. Kendilerine teşekkürü borç biliyoruz” dedi.     
   
DÖRTYOL’UN KURTULUŞU SATRANÇ TURNUVASI YAPILDI‏ haberi 04 Ocak 2016 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay muhabirimiz Nejla Çetinoğlu adına  tarafından  4435 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle