DÜNYA ORMANCILIK GÜNÜNDE HAYAY DA ETKİNLİKLER

 Vali Mehmet Celalettin Lekesiz, Türkiye'nin yüzde 86'sında erozyon olduğunu, bununla mücadele edebilmek için ağaç dikilmesi gerektiğini belirtti.
DÜNYA ORMANCILIK GÜNÜNDE HAYAY DA ETKİNLİKLER
  Lekesiz, ''Dünya Ormancılık Günü'' etkinlikleri kapsamında Samandağ ilçesine bağlı Yoğunoluk köyünde düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, yılda ortalama 500 milyon ton toprağın erozyon sonucu denize, göllere ve barajlara döküldüğünü kaydetti.
     Ülkenin her köşesini yeşil haline getirmenin herkesin milli meselesi olması gerektiğini ifade eden Lekesiz, ''Türkiye'nin yüzde 86'sında erozyon var. Bununla mücadele etmek için ağaç dikmeliyiz. Bu konuda herkese büyük sorumluluk düşüyor'' diye konuştu.
 

     İsteyenlere fidanların ücretsiz ve evlerinde teslim edildiğini belirten Lekesiz, bu konuda vatandaşların İl Çevre ve Orman Müdürlüğünü aramasının yeterli olduğunu söyledi.
     İl Çevre ve Orman Müdürü İbrahim Yüzer de bugüne kadar kentte 147 orman köyünde 3 bin 500 aileye destek sağlandığını kaydetti.
     Orman köylüsünün gelirini artırmak için, 10 bin defne, 500 keçi boynuzu ile 2 bin selvi fidanı dağıttıklarını vurgulayan Yüzer, vatandaşlardan talep gelmesi durumunda bu uygulamanın süreceğini belirtti.
     Konuşmaların ardından 76 kişiye defne fidanı dağıtıldı ve dikimi yapıldı.