EĞİTİM HER ENGELİ AŞAR KAMPANYASI

 Samandağ Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, ilçede bulunan 2 bin 719 engellinin yaşamlarını kolaylaştırmak için çaba gösterdiklerini söyledi.
EĞİTİM HER ENGELİ AŞAR KAMPANYASI
  Özçakıcı, Belediye Nikah Salonu'nda ''Eğitim Her Engeli Aşar'' kampanyası kapsamında ''Hayatın Her Renginde Biz de Varız'' projesi etkinliğinde yaptığı konuşmada, tüm vatandaşların birer potansiyel engelli olduğunu kaydetti.
     İlçede tüm engellilere ulaşmaya çalıştıklarını ifade eden Özçakıcı, şöyle devam etti:
     ''Bu etkinlikte, konuyla ilgili ne yaptığımızı ve ileride ne yapacağımızın notlarını aldık. Bundan sonra ben dahil olmak üzere, herkesin kendine düşeni yapacağını ve gerekli duyarlılığı göstereceğine inanıyorum. Türkiyede şimdiye kadar net bir engelli tespiti yapılamamıştır. Ancak TÜİK tarafından yapılan ve genel kabul görmüş olan tespitte, engelli sayısı Türkiye nüfusunun yüzde 8,5 ile yüzde 12 arasındadır. Bu çerçevede, Samandağ' da bulunan 2 bin 719 engellinin yaşamını kolaylaştırmak için çaba gösteriyoruz. Bir engelli için hayatı sürdürmek zordur. Biz çevremizi, planlarımızı onlara göre yapmalıyız. Kendimizi engelliler yerine koyup empati kurarsak,onları daha iyi anlayacağız.''
     Samandağ İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Seher Baktıaya, engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek, tüm hizmetlerden ve haklardan eşit bir biçimde faydalanmalarını sağlamak, insanlık borcunun yanı sıra çağdaş toplum ve devlet olmanın da en önemli gereklerinden olduğunu söyledi.
     Etkinlikte, engelli öğrencilerden şiir, makale ve gitar dinletisi olmak üzere bir sunum gerçekleştirildi.
     Etkinliğe, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, daire amirleri, sivil toplum örgütleri temsilcileri, muhtarlar ve okul müdürleri katıldı.