EKMEĞİNİ İPEKTEN ÇIKAR PROJESİ SERTİFİKA TÖRENİ -

Vali Yardımcısı Akgün Corav, ''Ekmeğini İpekten Çıkar Projesi''nin kadın istihdamı konusunda en iyi proje olduğunu söyledi.
EKMEĞİNİ İPEKTEN ÇIKAR PROJESİ SERTİFİKA TÖRENİ -
 Corav, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Toplantı Salonu'nda düzenlenen Kadın İstihdamının Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında yürütülen ''Ekmeğini İpekten Çıkar Projesi'' Sertifika Töreninde yaptığı konuşmada, kadın istihdamı kanosunda kent genelinde 24 projenin halen devam ettiğini, bu projelerin içinde en başarılı projenin bu ipek çalışması olduğunu belirtti.
     İpeği Hatay'ın en önemli ürünlerinden biri olduğunu belirten Corav, ''Çok başarılı ve örnek olacak bir proje. Ayrıca projenin başarıya ulaşmasında kursiyerlerin gösterdiği sabır çok önemli. Bundan sonraki projelere şevk vereceğini düşünüyorum'' diye konuştu.
 
 

     Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Aydın ise günümüzde kadının iş gücüne katılması, ülke kalkınmasının önemli bir unsuru kabul edildiğini, fakat ülkede kadının iş gücüne katılım oranının düşük olduğunu belirtti.
     Son yıllarda kadın istihdamını arttırmaya yönelik proje ve programların önem kazandığına dikkat çeken Aydın, özellikle kadın girişimciliği konusunda kamu, sivil toplum ve özel sektör kuruluşları tarafından yürütülen programların artış gösterdiğinin görüldüğünü kaydetti.
     Aydın, kadın istihdamı konusunda yürütülen program ve projelerin sürekliliğinin sağlanarak, bütüncül bir bakışla devam ettirilmesi ve toplumun tüm kesimleri tarafından benimsenmesinin önemli olduğunu ifade etti.
     Antakya Yıldız-Selahattin Mıstıkoğlu Kız Teknik ve Meslek Lisesi Müdürü ve Proje Yürütücüsü Hatice Sarcan Soydan da projenin 391 bin 600 Avroluk bütçesi ile kadın istihdamı konusunda Türkiye'nin en büyük 3.ve örnek projesi olduğunu, kursa katılan kadınları özgüvenlerini arttırma ve kadın istihdamı önündeki engelleri kaldırma konusunda önemli adımlar attıklarını söyledi.
 

     Proje kapsamında 8'i engelli toplam 60 kadının temel sanat eğitimi, ipek dokuma, pazarlama teknikleri bireysel gelişim ve iletişim konusunda bir eğitim verildiğini kaydeden Soydan, kursiyerlerin 560 saat eğitim ve 20 gün de staj yapma imkanı bulduklarını ifade etti.
     Soydan, 7 kursiyerin girişimleri sonucu ''Antakya İpekevi'' açıldığını, kursiyerlerin iş gücüne katılımının süreceğini kaydetti.
     Konuşmaların ardından proje kapsamında eğitimlerini başarıyla bitiren kursiyerlere sertifikaları törenle verildi. Projenin sona ermesi anısına Corav ve kursiyerler pasta kesti.
     Etkinliğe, İl Kültür ve Turizm Müdürü Aysun Çakar Çelenk, ATSO Genel Sekreteri Serdar Yılmaz Saraç ve birçok davetli katıldı.