EMEK BARIŞ VE DEMOKRASİ BLOKU MECLİS TOPLANTISI

Bağımsız Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Kürt sorununun barışçıl ve demokratik yollarla çözülebileceğini söyledi.
EMEK BARIŞ VE DEMOKRASİ BLOKU MECLİS TOPLANTISI
 Kürkçü, Emek Barış ve Demokrasi Blok'unun Antakya Belediyesi Oda Tiyatrosu'nda Hatay'da ilk defa düzenlediği meclis toplantısında yaptığı konuşmada, 12 Haziran genel seçimlerinde Emek, Barış ve Demokrasi Blok'u yüzde 10'luk seçim barajına ve anti demokratik seçim yasasına rağmen 36 milletvekili seçmeyi başarabildiğini ifade etti.
     Kürtlerin çoğunlukta yaşadığı bölgelerde hiç beklenmeyen başarılar kazanıldığını kaydeden Kürkçü, şöyle konuştu:
               
     ''Türkiye'deki devrimci, demokrat, sosyalist güçler ve Kürt Özgürlük Hareketi samimi, dayanışmacı pratiği halklar, emekçiler ve tüm toplumsal dinamikler arasında kalıcı bir birlikteliğin tesisinin kapısını açmıştır. Başta Emek, Barış ve Demokrasi Bloku'nun milletvekilleri ve bu fikriyatı destekleyen tüm siyasi partiler, kurumlar, bireyler olarak sistem karşısında birlikte mücadelenin en önemli seçenek olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle de Kongre olarak birliğimizin yolunu tesis etmeye çalışıyoruz. Akademisyenler, aydınlar, sanatçılar, devrimciler, demokratların yanı sıra bu coğrafyada yaşayan Araplar, Kürtler, Türkler, Çerkezler, Ermeniler, Süryaniler, Aleviler, Sünniler, Hristiyanlar, Museviler, gençler, kadınlar, ezilenler, emekçiler Kongre'nin temel taşlarını oluşturacaktır.''
     Kürkçü, 1 Ekim Cumartesi günü meclis açıldığında meclis gündeminde iki önemli sorunun olacağını belirterek, ''Yeni Anayasa ve Kürt sorununun nasıl çözüleceği konuları meclisin iki önemli gündemi olacak. Bu iki sorun çözülmeden diğer sorunların çözülmesi mümkün değil''dedi.
     Türkiye'nin ezilmiş kesimlerinin sözcüsü ve savunucusu olacak olan bu hareketin 15-16 ekim tarihlerinde kongreye gideceğini belirten Kürkçü, bu kongrenin atılacak büyük adımların ilk basamağı olacağını ileri sürdü.
     Emek, Barış ve Demokrasi Bloku Kongre Hazırlık Komitesi Üyesi Ender İmrek ise Türkiye'deki bütün ezilmiş kesimlerle görüştüklerini ve tüm bu kesimleri aynı çatı altında buluşturmak için yollar aradıklarını, bu hareketin tüm ezilmişleri bir araya getirmek için önemli bir fırsat olduğunu iddia etti.

     Türklerin ve Kürtlerin bir arada aynı çatı altında ön yargısız bir şekilde bir araya gelebileceğini ispatlayacaklarını kaydeden İmrek, ülkedeki tüm farklı kültürlerin buluştuğu bir kongre gerçekleştireceklerini ifade etti.
     Açılış konuşmalarının ardından katılımcıların soru ve görüşleri alındı. Etkinliğe bir çok sayıda vatandaş katıldı.