Engellerini üretimle unutuyorlar.

 Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki bir rehabilitasyon merkezinde galoş üretimiyle ticarete atılan zihinsel ve bedensel engelli öğrenciler, engellerini üretimle unutuyor.
Engellerini üretimle unutuyorlar.
Yahya Basık Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Reyhan Basık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Reyhanlı'daki zihinsel ve bedensel engelli 180 çocuğa eğitim verildiğini söyledi.
     Merkezde kurdukları galoş üretim atölyesinde çocukların üretim yaptığını belirten Basık, üretilen galoşların hastane ve okullara satıldığını ifade etti.
     Basık, atölye ortamında el becerilerini geliştiren çocukların, ürettikleri galoşların satışıyla gelir elde ettiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:
     ''Bir yıl önce kurduğumuz atölyede, haftada iki gün galoş üretimi yapıyoruz ve bu galoşları il genelindeki hastaneler ile okullara satıyoruz. Öğrencilerimizin büyük bir hevesle ürettiği galoşlardan gelir elde etmesi, onları üretim konusunda daha fazla heveslendiriyor. Bu sayede çocuklarımız ürettikleri galoşlarla hem harçlıklarını çıkarıyor, hem de topluma kazandırılıyor. Buradaki çocuklarımızın yaşam sevincinin artırılması ve kendilerini işe yarar görmeleri bizim açımızdan çok önemli. Öğretmenlerimiz de engelli çocuklarımızın hayatlarını tek başlarına devam ettirebilmeleri için her türlü eğitimi kendilerine veriyor.''
     Öğrencilerin merkezlerine ilk geldiklerinde aileleriyle dahi konuşmayan, hiçbir iş yapamaz durumda olduğuna dikkati çeken Basık, aldıkları eğitimle yaşama tutunduğunu ve tüketici konumdan üretici duruma geçtiğini ifade etti.