Esnaf Teksözün Etrafında Birleşti

Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği başkanı A.Kadir Teksöz seçimleri tamamlanan yetmiş oda başkanına Antakya Ottoman Palace de bir toplantı yaptı.
Esnaf Teksözün Etrafında Birleşti
Toplantıya Esnaf ve sanatkârlar kredi kooperatifleri bölge birliği başkanı İsmail Toklucu, Antakya Küçük sanayi kooperatif başkanı Mehmet Ali Kanlı, metal sanayi sitesi kooperatif başkanı Hikmet Öğreten ve oda başkanları katıldı. Teksöz toplantıda görev değişikliği olan yeni oda başkanlarını tanıtarak yetmiş oda seçimini bitirdiklerini bu seçimlerden birlik beraberlik içinde çıktıklarına dikkat çekerek;”oda seçimlerinin çoğuna katılarak yaptığımız çalışmaları anlattım oda seçimlerimizin hepsi kardeşlik ve sükûnet içinde geçti, buda esnaf teşkilatlarımızın birlikteliklerini ortaya koyduğunu göstermektedir birlik başkanı olarak beni mutlu etmiştir. Birlik seçimini de aynı güzellikte geçirerek tüm enerjimizi odalarımızın federasyon ve konfederasyon yönetimlerine girmeleri için harcayacağız” dedi.Göreve geldiklerinden bugüne kadar oda başkanları ile bir uyum içinde çalıştıklarını da konuşmasında ifade eden Teksöz; “odalarımızdan aldığımız destekle ve birlik yönetimimizin uyumlu çalışmasıyla 5 yeni sanayi sitesinin yapımı hususunda çalışmalar başlattık ve önemli mesafeler aldık. Antakya Ticaret ve Sanayi odası ile ortaklı Mobilya ortak kullanım atölyesi projesi yapılmış ve yakın bir gelecekte inşaatının temelini hep birlikte atacağız. Avrupa Birliği bünyesinde Genç istihdama yönelik 255.bin Euro luk bilgisayar kursu projesi onaylanıp Antakya, Yayladağı, Samandağ, Altınözü, Kırıkhan ilçelerimizde bu kurslar açılmıştır. Bu kurslarda 125 gencimize bilgisayar sertifikası verilmiştir. Avrupa birliği bünyesinde Kadın İstihdamına yönelik 355 bin Avroluk Kadın eliyle Ayakkabı Sayası üzerine 100 bayana sayacılık 165 bayana da mikro girişimcilik kursları düzenlenmiştir.Yaklaşık 2500 Esnaf ve Sanatkârlarımızın çocuklarına Halk Eğitim destekli Bilgisayar ve İngilizce kursları düzenlenmiş bu kurslar halen devam etmektedir. Ahilik Kültür Haftası ve Esnaf Bayramı biz göreve geldiğimizden itibaren Antakya ve İskenderun ilçelerimizde her yıl esnafa yakışır bir şekilde kutlanmaya devam edilecektir.
 
    Esnaf ve Sanatkârlarımızın Tek kredi musluğu olan kooperatiflerimize yeterli kredileri almaları hususunda çaba harcanmış ve kredi faizleri yıllık % 5- 6 seviyelerine çekilmesi sağlanmıştır. Antalya ilimizde gerçekleştirilen 1.Türk Mutfağı zirvesine katılarak Hatay en iyi şekil de temsil edilmiştir” dedi.Antakya da Kurtuluş Caddesi üzerinde Eski bir tarihi ev satın alınarak restorasyonu yapıp Esnaf Camiasına tarihi bir ev kazandırdıklarını da konuşmasında ifade eden Teksöz; “İnşallah Esnaf ve Sanatkârımıza yakışır çok amaçlı bir hizmet binası yapacağız. Arsanın Antakya Belediyesi meclis kararı Çıkmış olup tapusu alınmıştır. HESOB bütçemiz imkânları ölçüsünde ve TESK’ ten de hibe alınarak binamızı yapacağız. Doğaka ile birlikte Teknik desteklerinden marka yönetimi ve markalaşma ile ilgili 5 günlük yeni sanayi sitesinde kurs düzenlenmiştir.  Gene Doğaka nın işbirliği ile İskenderun ve Antakya da eş zamanlı 3 gün proje yazımı eğitimleri verilmiştir. İşkur destekli Hesob ortaklığı ile 50 kişiye sayacılık eğitim kursu düzenlenmiştir. Ayrıca gene İşkur ile Toplum yararına çalışma projesine katılınmış 10 kişiye 9 ay boyunca istihdam sağlanmıştır. Hatay da kuruluşu gerçekleşen ABİGEM ‘ hesob olarak %5 pay ile ortak olunmuştur. Birliğimize bağlı odalarımızla Antalya da ve İlçeler bazında eğitim toplantıları yapılmıştır.  İlimizin tanıtımı için yapılan Hatay Günlerine her zamanki elden geldiğince katılım sağlanmasına çalışılacaktır. Açılacak Fuarlar sıkı takip edilecek, Odalarımızı bilgilendirip Esnaf ve Sanatkârlarımızın katılımına yardımcı olunacaktır.  Bu faaliyetlerimizi sizlerden aldığımız güç ve destekle yaptık. Faaliyetlerimizde bizi yalnız bırakmayan tüm başkan ve yönetici arkadaşlara, tüm esnaf ve sanatkârlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.Teksöz seçilen başkanlarla istişare ederek başkanların yoğun talebi üzerine yeniden göreve talip olduklarını da açıklayarak seçildikleri takdirde başlattıkları projelerin bitirilmesi için takipçi olunacağını esnafın yararına yeni projelerinde yapılacağını sözlerine ekledi.