Fem dershanesi öğrencileri ödüllendirildi

Antakya’da yıllardır eğitim faaliyetlerini sürdüren Fem Dershanesi, her sene olduğu gibi bu sene de YGS sınavında Hatay birincileri çıkarttı.
Fem dershanesi öğrencileri ödüllendirildi
 2014 Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) Hatay birincilerinin tanıtıldığı ve Ottoman otel havuz başında düzenlenen ödül töreninde dereceye giren öğrenciler fem dershanesi yöneticileri tarafından plaket,altın veİpad ile ödüllendirdi. Ödül töreninde ilk olarak kürsüye gelen Fem dershaneleri eğitim koordinatörü Ünal Yiğit  yaptığı konuşmasında ”“Sözlerime ilk önce “bir avuç kömür için bir ömür verenler” le başlamak istiyorum. Soma devlet hastanesinin acil kapı girişinde asılı duran tabelada bu ifade mevcuttur. Ailelerinin geçimini temin etmek maksadıyla en zor şartlarda çalışırken, en helal kazancı evlerine götürürken elim bir kaza sonucu vefat eden madencilerimize Allah'tan rahmet diliyorum, yaralılara acil şifa, ailelerine sabır ve dayanma gücü diliyorum. Halen mahsur kalanların bir an önce kurtarılmasını temenni ediyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Başka musibetler felaketler Ülkemizden uzak dursun. Hiçbir söz yaşanılan acıyı ifade edemez ve teselli etmeye yetmez.Üniversiteye hazırlık dönemi zor bir süreçtir. Çünkü YGS-LYS bir kontenjan sınavlarıdır. Buradaki öğrenciler yüksekleri zirvedeki bölümleri hedefleyen öğrenciler. Bir öğrenci İngilizce eğitim yapan Hacettepe Tıp Fakültesini istiyorsa (en az 50.000 öğrenci burayı istiyordur.)  kontenjanı 185 kişi. Bu dilime girmek için ciddi bir çaba sarf etmesi gerekmektedir. Bu durum ister istemez bir rekabet ortamı oluşturmakta ve stres katsayısı artmaktadır. Dile kolay; şuan sınava giren öğrenciler 4 yıl boyunca Anadolu ve Fen liselerinde 5000 saatten fazla ders görüyorlar ve 5 saatlik bir sınava tabi tutulacaklar. YGS-LYS’ de yaklaşık 256 adet irili ufaklı konudan sınav oldular ve olmaya devam edecekler. 2 Milyona yakın öğrenciyle yarıştılar ve ilk 1000 dereceye girmeye hak kazandılar ve hedeflerine biraz daha yaklaştılar. Bu açıkçası alkışlanacak, övülecek, gurur duyulacak bir başarıdır.
 
Bu bağlamda bu öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Başarıdaki en önemli faktörlerden birisi şüphesiz ailedir. Sene başında siz değerli velilerimize bir seminer verdik. Başlığı “Ailem sınava hazırlanıyor”. Bu dönem öğrenciler için olduğu kadar veliler içinde zor bir dönemdir. Her anne-baba çocuğunun sınavlarda başarılı olmasını arzu eder. Çocuğuna bu konuda destek vermek kuşkusuz her anne-babanın en önemli görev ve sorumluluklarından biridir. Çoğu anne-baba bu konuda duyarlı olmasına rağmen neleri, nasıl, ne zaman yapacağını tam olarak bilemez. Akademik bir eğitimi olmasalar da onlara zor zamanlarda yol gösteren şey en büyük sermayeleri olan sevgi ve şefkattir ve birçok problemi de çözer. Onun için aileler en az öğrenciler kadar alkışı ve tebriki fazlasıyla hak ediyorlar.25 yıldan bu yana Türkiye’de faaliyet gösteren FEM Dershanelerinin elde ettiği bu başarılardaki en büyük etkenler, daima eğitim eksenli hareket etmeye çalışıyoruz, yeniliklere açığız, Teknoloji destekli eğitim anlayışını benimsiyoruz ve en önemlisi çok dinamik kadro ile çalışıyoruz. Teknoloji alanında yenilikler, teknolojinin eğitim alanında da kullanımını gerektirmektedir. Teknoloji kullanımı öğrencilere daha zengin öğrenme ortamları sunmakta, ilgi uyandırmakta, motivasyonlarını artırmaktadır. Öğretim alanındaki birçok problem ile karşılaşıyoruz. Bu sorunların çözümünde geleneksel yaklaşımlarla birlikte teknolojilerinin sağladığı olanaklardan yararlanmaya özen gösteriyoruz.Eğitim dinamik bir süreçtir. Eğitimde başarı ancak dinamik, yenilikçi, değişime çabucak ayak uydurabilen bir kadro ile mümkündür. FEM Dershaneleri olarak; öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verebilen, öğrenci ve veli ile kaliteli iletişim kurabilen, üretken, güvenilir, alanında uzman bir kadro ile çalışıyoruz. Başarımızda ki en önemli etkenlerden biri şüphesiz öğrencilere verdiğimiz rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerimizdir. Özverili fedakârca mesai kavramını hiçe sayan çalışmalarıyla bu başarıda pay sahibi olan öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.Dershanemiz kalitesini ve başarısını her zaman yüksekte tutmayı hedefliyor. YGS 2014 te 11 öğrencimiz İlk 1000 dereceyi elde ettiler. Hatay geneli ilk 5 öğrencinin tamamı FEM Öğrencisi, yine Hatay geneli ilk 10 öğrencinin sekizi yine FEM öğrencisi olduğunu söylemek istiyorum. Öğrencimiz Adil ABDULHAYOĞLU Hatay 1.si Türkiye 46.sı oldu kendisini ayrıca tebrik ediyorum.
    Talip KÖLEOĞLU
Fotograflarla Hatay Editörü