Gadir Hum Bayramı Kutlandı

Hazreti Muhammed(sav)'in hicretinin 10. yılında, veda haccı dönüşünde Hazreti Ali'yi taltif ettiği gün olarak bilinen "Gadir Hum Bayramı" Hatay'da çeşitli etkinliklerle kutlandı
Gadir Hum Bayramı Kutlandı
 Vali Ercan Topaca da Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) tarafından Antakya Spor Salonu'nda 16’ncısı gerçekleştirilen "Hz. Ali Gadir Hum ve Kardeşlik Bayramı" etkinliğine katıldı. Salonda büyük bir coşkuyla karşılanan Vali Topaca burada yaptığı konuşmasında, “Sayın Milletvekillerim, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım, çok değerli misafirler, yurtiçinden ve yurt dışından gelen çok değerli dostlar, farklı dinlerin değerli temsilcileri ve değerli Hataylı hemşehrilerim, öncelikle hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bugün büyük bir coşku, büyük bir muhabbet, sevgi ve saygıyla kutlanan Gadir-i Hum Bayramının öncelikle sizlere, ilimize, ülkemize, insanlarımıza, barış, huzur, muhabbet ve kardeşlik getirmesini diliyorum. Hatay gibi çok derinliği olan birçok ırkı, birçok inancı bünyesinde barındıran dinlerin ilk oluştuğu, buluştuğu, kaynaştığı böylesine güzel bir kente hizmet etmekten de büyük bir onur ve şeref duyduğumu özellikle belirtmek istiyorum.” dedi .Hiçbir karşılık beklemeden, devletin omuzlarına yüklediği bu görevi adil bir şekilde yapacağını ifade eden Vali Topaca, “İnsanlarımızı hiçbir şekilde ayrıma tabi tutmadan, eşit bir şekilde, sizlere hizmeti kendime borç bileceğimden hiç şüpheniz olmasın. İnşallah sizlerin desteğiyle, sizlerin sevgisiyle, sizlerle birlikte bu kentin barış içerisinde, huzur içerisinde binlerce yıldır devam eden bu birlikteliği daha da güzel bir şekilde geleceğe taşımak benim en başta gelen görevim olacaktır. Sıkıntısıyla, isteğiyle karşıma gelen Hataylı hemşehrilerime aynı şekilde muamele edeceğimden, aralarında hiçbir ayrım yapmayacağımdan hepiniz emin olun. Bizim kültürümüz, bizim dinimiz, bizim inancımız, aldığımız terbiye, meslek ahlakım bunu gerektiriyor. İnsanlarımızı kucaklamak, onları sevmek, bir karar alırken, bir imzayı atarken ve bir çalışmayı yaparken daima onların yerine kendimi koymayı kendime bir ilke edindim. Bunu da inşallah hep beraber göreceğiz. Beraber çalışacağız ve beraber güzel günlerimiz olacak, hizmetlerimiz olacak. Bu hususta bütün hemşehrilerimizin hiçbir ayrım yapmaksızın desteklerini ve dualarını bekliyorum.” diye konuştu.Vali Topaca şöyle devam etti: “Burada bütün vatandaşlarımızın anayasada tarif edilen temel hak ve hürriyetlerden en güzel şekilde yararlanması için o ortamı hazırlamak en başta gelen görevim olacaktır. Hiç kimse din, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin, benim ve benim emrimde çalışan arkadaşlarımın önünde eşit olacaktır.
 
 Herkesin kişi hürriyetini korumak bizim görevimiz olacaktır. Herkes vicdanı, dini inancı ve kanaat hürriyetini en güzel şekilde kullanacaktır. Bu konuda kimsenin müdahalesine izin vermeyeceğimizi ifade etmek istiyorum. Yine devletimize vatandaşlık bağıyla bağlı olduğunu ifade eden herkes bizim için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve her türlü yardımın yapılması gereken bir birey olarak işlem görecektir. Peygamber efendimizin (sav) veda hutbesindeki birkaç hususu sizlerle paylaşmak istiyorum bu hepimiz için uyulması gereken evrensel birçok prensibi içeren hükümler ihtiva etmektedir. Peygamber efendimizin (sav) veda hutbesinde diyor ki: bugünleriniz ve aylarınız ne kadar mukaddes ise, bu şehriniz ne kadar mukaddes ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınız o kadar mukaddestir. Her türlü tecavüzden korunmuştur. Hatay’da yaşayan bütün kardeşlerimizin canları, malları ve namusları mukaddestir ve devlet tarafından en güzel şekilde korunmalıdır. Bu Peygamberimizin de emridir.”Topaca son olarak, “İnşallah yüzyıllardır devam eden bu kardeşliği, huzuru ve dayanışmayı biz de geleceğe taşıyacağız. Bunun için dayanışmaya, birbirimize güvenmeye, bir sorun olduğunda önyargısız konuşmaya ihtiyacımız var. Bu hususta vatandaşlarımızın beni ilgilendiren bir sorunu olduğu zaman telefonun öbür ucundayım. Bana sosyal medya üzerinden ulaşılabilir. Sıkıntınız olduğu zaman lütfen gelin kapım 24 saat size açıktır. Ben Hatay’ı ve Hataylıları seviyorum. Sizlere hizmet etmeyi de seviyor ve bunu kendime bir borç biliyorum. Bu borcun ödenmesinde de sizlerin her zaman desteğini ve duasını beklediğimi ifade ediyor, bir kez daha bu bayramın barışa vesile olmasını diliyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.Etkinliğe Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Hatay Milletvekilleri Mehmet Ali Ediboğlu,Hasan Akgöl, İl Jandarma Komutanı Albay Hasan Koçyiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Hıristiyan ve Musevi Cemaati temsilcileri, bazı siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Gadir Hum Bayramı Kutlandı haberi 13 Ekim 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  19630 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle