GELENEKSEL YAYLADAĞI FESTİVALİ ETKİNLİKLERİ

12. Geleneksel Yayladağı Festivali, Devrent Spor Tesislerinde düzenlenen ''Aba Güreşi'' müsabakaları ile sona erdi.
GELENEKSEL YAYLADAĞI FESTİVALİ ETKİNLİKLERİ
Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen ve bu yıl 12. düzenlenen Yayladağı Festivali'nde güreşlere 365 sporcu katıldı.
     Birinci gün mahalli sanatçıların ve Ayna Grubu'nun sahne aldığı festival, ikinci gün Devrent Spor Tesislerinde, ağalığını iş adamı Zafer Çelik'in yaptığı aba güreşi müsabakaları ile devam etti. Adana, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep, Mersin ve Hatay?ın çeşitli ilçelerinden güreşçilerin katıldığı festival, kıyasıya müsabakalara sahne oldu.
     Yapılan festivalle ata sporu olan aba güreşini yaşatmaya çalıştıklarını belirten Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Kemal Dağıstanlı yaptığı konuşmada, ''İlçemizin doğal güzellikleri arasında yapılan güreşlerimizi her yıl daha profesyonel olarak yapıp, aba güreşimizi tüm dünyaya tanıtmayı planlıyoruz'' dedi.

     Festivale katılan Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ise yaptığı konuşmada şunları kaydetti:
     ''Milletler kültürel değerlerine sahip çıkarak güçlenirler. İşte bizleri bir araya getiren ata sporumuz güreşte bunlardan bir tanesidir. Bu kültürümüzün özünü kaybetmeden ileriki nesillere aktarmak hepimizin görevidir.''
     12 sıklette yapılan güreşlerde dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri tarafından verilirken, gelecek yılki güreş ağalını Fransa?da yaşayan gurbetçi iş adamı Menderes Aslan üstlendi.
     Festivale Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'in yanı sıra Kaymakam Tolga Polat, Gençlik Hizmetleri Spor il Müdürü Ali Rıza Tütüncüoğlu, il Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, Yeditepe Belediye Başkanı Ömer Ateş, Şenköy Belediye Başkanı Mustafa Sayın ile Hatay ve çevre illerden gelen çok sayıda sporsever katıldı.
     Müsabakalar sonucunda baş pehlivanlığı ağır siklet güreşçisi İbrahim Sürmeli kazandı.
     Diğer birincilik kazanan sporcuların isimleri şöyle:
     30 kilo Ramazan Çelik, 35 kilo Erkan Pekmez, 40 kilo Fatih Önalan, 45 kilo Hasan Kaya, 50 kilo Hamza Ölmez, 55 kilo Bekir Çelenk, 60 kilo Kazım Sakarya, 65 kilo Mehmet Emin Öğüt, 70 kilo Mustafa Kuyucu, 75 kilo Enes Kaya, 80 kilo Mehmet Mercimek.