GÖNÜL ELÇİLERİ PROJESİ TANITIM TOPLANTISI

Gönül Elçileri Projesi kapsamında hayata geçirilen ‘Koruyucu Aile’ uygulaması tanıtım toplantısında, ailelere; devletimizin koruması altındaki çocuklarımıza sıcak bir aile ortamı sağlamaları çağrısında bulunuldu.
GÖNÜL ELÇİLERİ PROJESİ TANITIM TOPLANTISI
 İl Özel İdaresi Salonu’nda gerçekleşen toplantıda, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşleri Sayın Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlayan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma Şahin’in yürüttükleri projenin içeriği ve kapsamı kamuoyu ile paylaşıldı.  Toplantıda konuşan  Vali Lekesiz, her bir insanın ayrı bir dünya olduğunu vurgulayarak, ‘Her bir insan, bakışı ile, eserleri ile, kendine özel dünyası, hayalleri, hedefleri ve duruşuyla ayrı bir dünya ve ayrı bir âlemdir. Bu proje kapsamında bir insanı sağlam, güçlü bir gelecekle buluşturup, ilimizin ve ülkemizin geleceğine katkıda bulunabilirsiniz.’dedi. Vali Lekesiz, koruyucu aile olmanın kişiye hiçbir maddi yük getirmediğini de vurgulayarak, ‘Yapacağımız şey; sadece gönüllerimizde çocuklarımıza yer açmaktır. Devletimiz çocuğumuzun sağlık, sosyal, kültürel, spor ve eğitim alanındaki tüm giderlerini karşılıyor. Devletimiz her zaman yine o çocuğumuzun yanında yer alıyor. Bu, çok insani bir proje. Sizler de bu konuyu çevrenizle paylaşın. Bu vesile ile ilimizde şu ana kadar koruyucu aile olan tüm hemşehrilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.’dedi.
 Devlete emanet olan çocuklarımızın yurtlarda tüm imkânlarının karşılandığını ve iyi şartlarda yetiştirildiğini de hatırlatan Lekesiz, ‘Ama hepimiz biliyoruz ki ailede yetişmenin verdiği güven bir başkadır. Öte yandan ilimizin ve ülkemizin çok daha iyi bir geleceğe taşınabilmesi için ailenin hiç bir yara almaması gerekir. Çünkü yarınlarımızı emanet edeceğimiz gençlerimiz ruhen ve bedenen ancak sıcak bir aile ortamında çok iyi yetişir.’ şeklinde konuştu.  Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ise, ‘Toprak erozyonu nasıl ki tarım için çok büyük bir problemse, insan erozyonu da bir toplumun yok olmasına neden olan çok büyük bir problemdir. Çocuklarımızın sıcak aile ortamında yetişmeleri son derece önemlidir. Bu anlamda çocuklarımıza sıcak bir aile ortamı sağlayan ve geleceğe hazırlayan koruyucu anne ve babalara teşekkür ediyorum,’ diye konuştu. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz da çocuklarımızın, yüreği sevgi dolu, merhametli, şefkatli, sabırlı, hoşgörülü, adaletli, rehberlik edici, koruyucu ailelere ve bu ailelerle çocuklarımızı buluşturacak Gönül Elçilerine ihtiyaçları olduğunu söyledi.  
Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü öğretmeni Ayşen Dirlik’in sunumunun ardından söz alan koruyucu aileler, sıcak bir yuva sağladıkları çocukların, evlerine getirdiği mutluluğu ve onların sevgi dolu dünyalarına ulaşabilmenin hazzını katılımcılarla paylaştılar. Toplantıda ayrıca, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Sabahattin Büyüktelli, Uzman Psikolog Feride Altay ve Sosyal Çalışmacı Mesrur Sabahoğlu katılımcıların konuya dair sorularını cevaplandırdı. Toplantıya  Valimizin eşİ Sayın Zehra Lekesiz, MKÜ Rektörü Prof. Dr.H.Salih Güder, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kurum müdürleri ve çalışanları katıldı.