Gönül Elçileri Toplantısında Duygusal Anlar Yaşandı

Devletimizin koruması altındaki çocuklarımıza sıcak bir aile ortamı sağlamayı amaçlayan ‘Gönül Elçileri’ projesi, Dörtyol ilçemizde tanıtıldı.
Gönül Elçileri Toplantısında Duygusal Anlar Yaşandı
Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda gerçekleşen buluşmada, Vali Lekesiz ve eşi Hanımefendi  Zehra Lekesiz, toplantı öncesinde ‘Gönül Elçisi’ olmak üzere başvuru formu dolduran vatandaşlarımızla proje üzerine sohbet ederek, ilgilerinden dolayı teşekkür ettiler.Aşırı yoğunluktan dolayı salonda bir çok vatandaşımız toplantıyı ayakta izlerken, Vali Lekesiz, vatandaşların yoğun ilgisinin memnuniyet verici olduğunu söyledi. Toplum olarak sahip olduğumuz değerlere vurgu yapan Lekesiz, ‘Bizim kültürel genetiğimizi oluşturan önemli öğelerden biri de Yunus Emre’dir. Taptuk Emre toprağa olan özleminden dolayı Yunus’dan çiçek getirmesini istediğinde ona çiçek getiremeyen Yunus bunun nedenini şöyle açıklamıştır: ‘Hangi çiçeğe el attımsa kendi lisanınca Hakkı zikrediyordu, canlıydı, ormanın güzelliğine güzellik katıyordu, kopartmaya kıyamadım’. Bırakınız insana, tabiata dahi bizim bakışımız budur. Biz böyle medeniyetin mensuplarıyız. Gönüllerimiz sevgi ve merhamet doludur.’ diye konuştu.  Projeyi ‘Gönül Projesi’ olarak tanımlayan  Lekesiz, ‘Binyıllardır bizim milletimizin sinesinde var olan rikkatin, şefkatin, merhametin ve gönlün projesidir bu proje. Her bir insan ayrı bir dünyadır. Bir insanı kurtaran bütün insanlığı kurtarmış sayılır. Koruyucu ailelerimiz hiçbir karşılık beklemeden gönül kapılarını çocuklarımıza açmışlardır. Biz dünyada ilişkileri çıkara endeksli olmayan milletlerden bir tanesiyiz.’şeklinde konuştu.
 Dörtyol Kaymakamı H.Hasan Özyiğit de, proje kapsamında ilçede 1800 kişinin Gönül Elçisi olduğunu, 31 ailenin ise Koruyucu Aile olmak üzere müracaatta bulunduğunu belirterek, projeye ilgi gösteren herkese teşekkür etti.  Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin ise, insanın yaşam evresi süresince adına 'aile' denilen yuvaya ihtiyaç duyduğunu, yuvanın sağlıklı bireyler yetişmesinde çok önemli olduğunu ancak zaman zaman bu yuvaların dağılabildiğini ifade ederek, ‘Bu çocuklarımıza Devletimiz elbette kucak açıyor ama bu yetmiyor, onlara sıcak bir aile ortamı gerekiyor. İşte bu anlamda bu proje çok önemli.’ diye konuştu.   Aile  ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Aldatmaz da, proje ile ilgili olarak bilgi verdi ve ailelere bu anlamlı projeye destek sunmaları çağrısında bulundu.       
Konuşmaların ardından, çocuklara kalplerini ve yuvalarını açmanın, evlerine nasıl büyük bir neşe ve huzur getirdiğini katılımcılarla paylaşan koruyucu ailelerimizden Sevgi Yeşilbağ, Hatice Dolmacı, Füsun Tatar ve Fatma Akı, çocuklarından bahsederken duygulanarak konuşmalarına sık sık ara vermek zorunda kaldılar. Öte yandan programın sunuculuğunu üstlenen okul müdürü Süleyman Öncül de, dört kardeş olarak anne ve babalarını erken yaşta kaybettiklerini, kendilerine komşularının sahip çıktığını katılımcılarla paylaşırken ‘Şu anki huzurlu yaşamımızı yüce gönüllü komşularımıza borçluyuz.’ dedi. Toplantı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü öğretmeni Ayşen Dirlik’in sunumu ve Sosyal Çalışmacı Sabahattin Büyüktelli ile Uzman Psikolog Feride Altay’ın katılımcıların sorularını yanıtlaması ile devam etti. Programa, Dörtyol Kaymakamı H.Hasan Özyiğit'in eşi Selda Özyiğit, Yeşilköy Belediye Başkanı Fatma Görgen, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.