GÜNDÜZ SİNEMASI Ampir

Bu gün Özsütün Antakya-Meclis Kültür Sanat markezi olarak faaliyet gösterdiği Gündüz sinemasının yerinde, belediye ye ait, Belediye hanı,dükanlar,ve gazhane bulunuyordu.
GÜNDÜZ SİNEMASI Ampir
Belediye şehrin eğlence ihtiyaçlarını karşılamak üzere  1935 yılında buraya bir sinema yapılmasını kararlaştırdı. Burası ücretsiz verecek yapılan sinamada yapana ait olacaktı.Projeler hazırlandı ve 3 projeden biri olan Resim Yahya (Adalı) nın Fransız  mühendis Leon Benjuda ya çizdirdiği  proje kabul edildi.Bina  8 ay gibi kısa bir sürede (Şubat 1936 yılında) tamamlandı.Adalı sinemayı Empire sineması sahiplerine kiraya verdi.Hatay’da seçimlerin güven içinde yapıla bilmesi için Türkiye ile Fransa askeri heyetleri 13 Haziran 1938 günü Antakya lisesinde bir araya geldi.Türk askeri heyetinin başında Genelkurmay ikinci başkanı Orgeneral Asım Gündüz bulunuyordu. Türk Askeri heyetinin Antakya’ya gelişi, halk arasın da büyük heyecan ve sevİnç yarattı.Bu heyecan ve seviç gösterilerinden etkilenenAmpir sinema işletmecisi 15 haziran 1938 günü sinemanın ismini GÜNDÜZ olarak değiştirdi.Seçimler 20 Ağustos 1938 tarihinde tamamlanmış ve Hatay millet vekilleri de beli olmuştu. Meclisin toplanacağı hükümet konağında tadilatlar sürdüğü için, Meclis 2 Eylül günü toplanacaktı ancak müsait bir yer yoktu.
 Meclisin toplanacağı en münasip yer Gündüz sinaması idi.Türkiyenin Hatay’daki murahhası Cevat Açıkalın sinema sahibi Resim Adalıdan  Hükümet binasındaki meclis salonu tamamlanana kadar meclisin sinemada toplanmasını rica eti. Resim Adalı kabul etti ve sinema meclis toplantısına hazırlandı. 2 Eylül günü meclis toplandı ve Hatay devleti burada kuruldu. Devlet reisi burada seçidi,Hatay bayrağı ve anayasası burada kabul edildi.Hatay bayrağı  resmen ve törenle ilk defa bu binaya çekildi. Hatay meclisi, 2 Eylül, 3 Eylül,6 Eylül ve 7 Eylül 1938 günlerindeki toplantıları burada yaptı. Sinema yakın tarihe kadar  onurlu geçmişi ile bağdaşmayan  seviyesiz filimler oynatılmaya başlanmıştı. Bundan hem yerli halk hemde yabancı ziyaretçiler şikayetçi idi.Nihayet Özsüt 2010 yılında sinemayı kiralayarak, halkımızın kullanımına ve kültür hayatımıza kazandırarak yeniden onurlu tarihine kavuşturdu hoş bir mekan haline getirildi.

Araştırmacı Gazeteci Yazar Zafer Sarı

 

GÜNDÜZ SİNEMASI Ampir haberi 13 Mayıs 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  54760 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle