Hak İş Genel Başkanı Arslan İskenderun'da

Hak-iş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Konfederasyon Genel Sekreteri Osman Yıldız, grevdeki İsdemir ve MMK işçisiyle buluştu.
Hak İş Genel Başkanı Arslan İskenderun'da
İlk ziyareti İsdemir’e yapan Genel Başkan Mahmut Arslan, Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül ile birlikte alana girdiğinde alkış ve coşkuyla karşılandı. Genel Başkan Gül, “Bu grevi 89 grevininarkadaşları, kardeşleri ve Çocukları olarak görüyoruz. Bu grev kararını Hak-İş Konfederasyon u ile birlikte aldık. Arkamızda Hak-İş var diye bize grevimizin başarılı olacağını söylediler. Bizler her gün buradayız” diyerek sözü Arslan’a bıraktı.Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan da Hak-iş Konfederasyonu ve 16 sendikasının bu grevin arkasında ve işçilerin yanında olduğunu belirterek, "Grevin ne anlama geldiğini belki siz bulunduğunuz yerden fark edemezsiniz. Bu grevi yurt dışındaki üst kuruluşlarımıza bildirdiğimizde bize anında döndüler ve ‘Bu grev Türk işçi hareketini geleceğini belirleyecek bir grevdir’ dediler. 2013yılında bazı büyük grevler olmuş ancak ne yazık ki başarısız olmuştur. Bu nedenle sizlerin başarılı olmanız gerekir. Bizler bu bacaların rakibi değiliz. İsdemir’in ve onun yöneticilerinin rakibi ve hasmı değiliz. Buranın sahibiyiz. Bir kısım fırsatçıya fırsat vermeyip buraya sahip çıkacağız. zor günlerde sizler fedakarlık yaptınız, fedakarlık yapma sırası şimdi İsdemir’de ve İsdemir’i yönetenlerdedir. Hak arama mücadeleniz OYAK yönetimi tarafından doğru analiz edilmeli.Hiçbir uçak havada kalmaz ya düşer ya da salimen yere iner.
  
Bu grevin bitmesi için gayret içindeyiz. Adalet Bakanı ile konuşmalarımız var. Sayın bakanın da sizlere selamı var” diye konuştu.Genel Başkan Arslan, işçilerin hak mücadelesine destek olan İskenderun, Hatay kamuoyuna tüm siyasilere, bölgenin bütün belediye başkanlarına, sivil toplum örgütlerine, siyasi partilere ve medyaya teşekkür ettiklerini söyledi. Gösterilen desteğin işçinin ne kadar haklı olduğunu ortaya koyduğuna dikkat çeken Arslan, "İşverene şu çağrıyı yapıyorum. Grev kırıcılığı yapmak, işçiler arasına nifak sokmak yerine bu grevin bitmesi için çaba sarf edin. Yanlış işlerle uğraşıp, boşa kürek çekmeyin” çağrısında bulundu.Genel Başkan Arslan’ın sözleri sık sık “Hak-İşliyiz güçlüyüz kazanacağız ve "Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla kesilirken, alandaki işçiler Genel Başkan Arslan’ın "Greve devam etmeye var mısınız?" sorusuna hep bir ağızdan gür bir sesle “Varız” dediler. İşçilere başarı dileyen Arslan, alkış ve sloganlar arasında İsdemir işçisine veda ederek sendika anı defterini imzaladı ve grevdeki işçilere bir kere daha başarı temenni etti.Genel Başkan Arslan daha sonra MMK A.Ş önündeki grev çadırına geldi. Çelik-İş sendikası Genel Başkanı Gül, MMK işçilerine “Yetki sürecinde Çalışma Bakanlığı’nda bize Genel Başkanımız Arslan‘ın büyük katkıları oldu, kendilerine teşekkür ediyorum. Buradaki grev kararını da Hak-İş'le birlikte aldık. Bugün genel başkanımız Mahmut Arslan ve Genel Sekter Osman Yıldız sizlere destek olmak üzere buraya geldiler” dedi.Alkışlar arasında mikrofonu alan Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Bugünkü MMK genel müdürünün basına yansıyan demecini İsdemir Genel müdürünün de okumasını dilerim. MMK ve İsdemir grevinin anlamı ve manası farklıdır. Bizim amacımız MMK’yı zarar ettirmek ya da kapattırmak değildir. Bizim amacımız var olan kilitleri ve engelleri aşmaktır. İnsanca yaşayacak bir ücret istiyoruz. Buradan Rusya’ya da bir mesaj gönderiyorum. Bizim mesajımız buradaki Rus genel müdür tarafından alındı ve anlaşıldı. MMK’nın güçlenmesini ve başarılı olmasını istiyoruz. Bu mesajımızı alırlarsa coşkuyla başlattığımız grevi yine coşkuyla bitiririz. Mücadeleniz aydınlık, yolunuz açık olsun” dedi.