HASSA DA MUZ HASADI ŞENLİĞİ

Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı çerçevesinde gerçekleştirilen Fidan Dağıtım Töreni ve Muz Hasadı,  Hassa İlçemizde gerçekleştirildi.
HASSA DA MUZ HASADI ŞENLİĞİ

Hassa’lı işadamı Nuri Gündoğdu’nun muz serasında gerçekleşen törende konuşan Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, tarım sektörünün ilimiz için önemine vurgu yaptı. Lekesiz, “İlimizde tarım sektörü hem ilin toplam istihdamına hem de toplumsal zenginliğimize yaptığı katkı açısından önemli. Reyhanlı Barajı, Aşağı Menzelet Projesi, Karaçay gibi sulama hizmetlerinin iyileştirilmesi için yapılan çalışmalar devam ederken, Hatay İli Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı da bizim tarım sektöründe yol haritamız oldu.” dedi. Tarım ve Kırsal Kalkınma Stratejik Planı’nın, 972 veri analiz edilerek ve tüm dünyanın tarım sektöründeki tecrübelerinden faydalanılarak hazırlandığını ve somut sonuçlarının alındığını kaydeden Lekesiz, “Ürettiğimiz ürün sadece iç piyasaya hitap edecek kalitede olursa elde kalır, nitekim bunun örneklerini zaman zaman yaşadık. Bizim sorunumuz ihraç edecek kalitede ürün yetiştirecek bilgiye sahip olmamaktı. Gördüğünüz gibi kitaba uyan çiftçilerimiz kazandı ve kazanmaya devam ediyor.” diye konuştu. Lekesiz, plana uyarak ilimiz genelinde şu ana kadar İl Özel İdaresi desteğiyle 2 milyon lira bedelli tamamen ihracata yönelik olmak üzere 851 yeni bahçe oluşturulduğunu, 851 bahçeye toplam 7500 dönüm büyüklüğünde alana 376 bin tamamen ihracata dayalı meyve fidanı dağıtıldığını sözlerine ekledi. Lekesiz, plana uyarak üretim yapan, böylece hem kendi gelirini hem ilimizin ve ülkemizin tarımsal verimini artıran işadamı Nuri Gündoğdu’ya da teşekkür etti. Adalet Eski Bakanı Hatay Milletvekili Sadullah Ergin ise, “Burada gördüğümüz tablo bizleri sevindiren ve bu toprakların potansiyelini ortaya koyması açısından son derece mutluluk veren bir tablo. Birkaç yıl öncesine kadar buralarda böyle tesisler yapılacağı, bu topraklardan bu şekilde ürünlerin çıkartılacağı, dünyanın en iddialı pazarlarına mal satılacağı aklımızdan geçmezdi. Ama bugün görüyoruz ki içinde bulunduğumuz bu tesis sadece kendisine değil tüm Kırıkhanlılara, Hassalılara, Hataylılara çok önemli bilgi birikimi taşıyarak onların geleceğe yönelik yatırım yapmalarını sağlayacak örnek bir tesis. Kendisini bu topraklara bu ülkeye adamış Nuri beye bu girişiminden dolayı teşekkür ederim.” dedi.  Ergin, bölgede benzer tesislerin çoğalmasını da temenni ederek, yeni tesislerle beraber katma değeri yüksek ürünlerin yetiştirileceğini sözlerine ekledi.İşadamı Nuri Gündoğdu ise, plana uyarak üretim yapması sonucu gelirinin daha da arttığını ifade ederek, bu konuda kendisine destek olan ilgililere teşekkür etti. Konuşmaların ardından çiftçilere erik ve incir olmak üzere yaklaşık 8 bin fidan dağıtıldı ve muz serasının açılışı gerçekleştirildi. Törene, Hassa Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Aydın Tüfekçi Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Dr. Savaş Özgürsoy, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muhittin Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ümmühan Eryurt ile çiftçiler katıldı.

HASSA DA MUZ HASADI ŞENLİĞİ haberi 20 Ocak 2014 00:00 tarihinde firmarehberim.com kaynak gösterilerek Yerel kategorisine Hatay tarafından  26960 kişi tarafından okunmuş 0 kişi tarafından beğenilip 0 kişi tarafından da beğenilmemiştir.

Hatay Firma Rehberi Firmanı Ücretsiz Ekle
Hatay Temsilcimiz olun Ek Geliriniz Olsun
Hatay Radyoları Canlı Radyo Dinle
Hatay İlanları Ücretsiz İlan Ekle
Hatay Yemek Tariflerini Ekle
Hatay Tvlerini Canlı İzle