HATAY, AB GENÇLİK PROJESİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Hatay Gençlik Derneği Başkanı Koray Cengiz, AB gençlik projesi olan ''36 Derece, 36 Derecede Kesişen Yolların Farklı Renkleri'' konulu etkinliğe ev sahipliği yapacaklarını bildirdi. 
HATAY, AB GENÇLİK PROJESİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
Cengiz, yaptığı yazılı açıklamada, derneklerinin yarın başlayacak ve 4 gün sürecek etkinliğe proje kapsamında Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, Moldova, Litvanya, Polonya, Ukrayna, Filistin ve İsrail'den toplamda 25 gencin kentte konaklayacaklarını belirtti.
     Bu süre zarfında kentte bulunacak olan yabancı ülkelerin gençlerine Hatay Gençlik Derneği tarafından kültürel çeşitlilik ve kültürlerarası öğrenme konularında bilgi verileceğini ifade eden Cengiz, şöyle devam etti:
     ''AB Gençlik Projesi olan '36 Derece, 36 Derecede Kesişen Yolların Farklı Renkleri' konulu etkinliğe ev sahipliği yapacağız. Projenin hazırlanmasında, kültürel çeşitlilik içeren ve aynı zamanda komşularıyla yakın geçmişinde ihtilaflar da yaşayan Bosna Hersek, İsrail, Filistin ve Gürcistan gibi ülkeler özellikle seçilmiştir. Antakya kenti, 36 derece Kuzey ve 36 derece Doğu, enlem ve boylamları üzerinde yer almaktadır. Bu da farklı kültür ve medeniyetlerin birlikteliğini son derece güzel bir şekilde özetleyen ayrı bir özelliktir. Dolayısıyla da bu proeye '36 Derece 36 Derecede Kesişen Yolların Farklı Renkleri' ismi verilmiştir.''
     Cengiz, daha önce 2007 yılında ''Farklı Algılar Benzer Olgular'', geçen yıl da ''Ötekilerin İçinde Kendini Bul'' adlı iki Avrupa Birliği Gençlik Projesi daha gerçekleştirdiklerini belirterek, projeye destek veren Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'a teşekkür ettiklerini bildirdi.