HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ'NİN SANAL TANITIMI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Hatay'ın gizli kalmış bir hazine olduğunu belirterek, ''Değerlerimizi dünyaya gösteremiyorsak bunun ne manası var'' dedi.
HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ'NİN SANAL TANITIMI
  Bakan Dinçer, dünyanın önde gelen bilgisayar üreticilerinden IBM tarafından Antakya Arkeoloji Müzesi'nin sanal ortama aktarılmasının tanıtımı ve bu konudaki protokolün imzalanması nedeniyle düzenlenen törendeki konuşmasında, Hatay'ın tarihi, tabiatı ve sosyolojik anlamda birçok değerleri üzerinde taşıdığını belirtti.
 
 
  
     Hatay'ın sahip olduğu özelliklerin başkalarıyla da paylaşılması gerektiğini ifade eden Dinçer, ''Arkeoloji Müzesi'nin sanal ortama aktarılması projesinin çok önemli olduğunu hissediyorum. Çünkü, bir şehri ne kadar zengin ve değerli olursa olsun şayet biz onun değerini yansıtamıyor ve başkalarına gösteremiyorsak sahip olduğumuz değer sadece bizimle sınırlı kalacaktır'' dedi.
     Bakan Dinçer, Hatay'ın gizli kalmış bir hazine olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
     ''Dünyanın gelmiş geçmiş en kadim medeniyetlerin temsilcileri, uzantıları burada bulunuyor. Farklı dini inanç ve kültüre sahip bu insanlar hep birlikte uyum ve barış içerinde, birbirlerini ötekileştirmeden yaşıyorlar. Ama sadece biz farkındayız bunun. Aslında pek çok toplumun ulaşmayı arzu ettiği bir sosyal yapıyı biz burada kurmuşuz ve o kadar tabii yaşıyoruz ki, başkalarının bunları bilmesi gerektiği ihtiyacının farkında bile değiliz. Tarihi değer itibarıyla da Hatay çok önemli bir yere sahip. Neredeyse pek çok dinin ve medeniyetin ilkleri burada var ve halen canlılar. Değerlerimizi dünyaya gösteremiyorsak bunun ne manası var''
     Dinçer, modern dünyada bir kenti kent yapan en önemli özelliklerden bir tanesinin kentin ulusal veya uluslararası alanda ilişki kurma kapasitesiyle ölçüldüğünün altını çizerek, ''Eğer ilişki kurma kapasitemiz zayıfsa tüm bu değerlere sahip olma, hatta çok önemli ekonomik değerler yaratma çok fazla anlam ifade etmeyecek. Bu projeyle birlikte değerlendirilmesi halinde Hatay'ımızın ulusal ve uluslararası anlamda ilişki kurma kapasitesine çok önemli katkı sağlayacağı kanaatindeyim. Bu katkının uzun süre Hatay'a yeni katkılar getirecek bir başlangıç olmasını diliyorum'' dedi.
     Vali Mehmet Celalettin Lekesiz de kültüre yatırım yapanların hiçbir zaman kaybetmediklerini belirtti.
     İllerin sosyal sermayeye sahip olması gerektiğini vurgulayan Lekesiz, ''Sosyal sermaye dediğimizde üniversiteler, akademisyenler sivil toplum örgütleri, iyi yetişmiş insan gücünün o ili daha iyiye güzele taşıyan unsurlarıdır. Bizim sosyal sermayemiz çok canlı çok güçlü gelecek adına gerçekten umut verici'' diye konuştu.
 
 
     
     -''DOKUNARAK HERKES HATAY'I TANIYACAK''-
    
     IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk ise yaptığı konuşmada, sosyal sorumluluk taşıyan birçok proje katkı verdiklerini, bir bayi toplantısına geldiklerinde ziyaret ettikleri Hatay Valisi ve Antakya Belediye Başkanı ile görüşmelerinden sonra böyle bir projeye katkı vermeyi kararlaştırdıklarını belirtti.
     Charouk, dünyadaki her insanın Antakya'daki müzeyi gezmesinin pratikte mümkün olmadığını, ancak bu yıl sonuna kadar yapılacak projeyle herkesin Antakya'ya dokunmasını sağlayacaklarını bildirdi.
     Konuşmaların ardından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dinçer, Vali Lekesiz, IBM Türk Genel Müdürü Charouk ve işadamı Erol Bilecik tarafından projenin protokolü imzalandı.