Hatay Sanayi Ve Turizmde Atılım Yapıyor

HASİAD BAŞKANI NALÇABASMAZ: ''İSDEMİR YETKİLİLERİNİN ÖNGÖRÜLERİNE GÖRE 2015 YILINDA BÖLGEMİZDE SIVI ÇELİK ÜRETİMİ 16 MİLYON TONLARA ULAŞACAK'' -''BU DA ÖNÜMÜZDEKİ BEŞ YIL İÇERİSİNDE KÖRFEZE MİLYARLARCA DOLARLIK YATIRIMLAR YAPILACAĞINI GÖSTERİYOR'' -''TÜRKİYE'NİN İKİNCİ BÜYÜK TIR FİLOSUNA SAHİP OLAN HATAY YAŞ SEBZE MEYVE İHRACATININ YARISINI GERÇEKLEŞTİRİYOR''
Hatay Sanayi Ve Turizmde Atılım Yapıyor
Ramazan Şanıvar - Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz, 2015 yılında bölgedeki sıvı çelik üretiminin 16 milyon ton seviyesine ulaşmasının beklendiğini, bunun da önümüzdeki 5 yıl içinde körfeze milyarlarca dolarlık yatırımın gelmesi demek olduğunu söyledi.
     Nalçabasmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin cumhuriyet tarihi boyunca vergi sıralamasında ilk 10 arasında bulunmasına rağmen, hizmet alımında 35. sıralarda olduğunu, yatırımların artmasıyla da bu pozisyonun değiştiğini söyledi.
     Hatay'ı hem coğrafi olarak hem de ekonomi olarak iki ayrı bölge olarak incelemek gerektiğini ifade eden Nalçabasmaz, şöyle devam etti:
     ''Körfez ve ova bölgesi birbirlerine benzer üretimleri olsa da, ağırlıklı olarak körfezi yani İskenderun bölümünü sanayi, ovayı yani Antakya bölümünü ise tarım, turizm ve ticaret merkezi olarak kabul ediyoruz.
     Türkiye'nin önemli sıvı çelik üretim merkezi olan İskenderun İSDEMİR'de devletçi hantal üretim zihniyetinin değişmesinin ardından kara geçen işletmenin yassı çelik üretme kararı alarak yatırıma başlaması yerli yabancı sermayeyi bölgeye çekerek milyar dolarlık dünya ölçeğinde sayılı yatırımları başlattı. Körfezde sıvı çelik üretimi 8 milyon ton gibi önemli rakama ulaşmış bulunuyor. İki yıldır yaşanan krizde dahi yatırımlar durmadığı ve İSDEMİR yetkililerinin öngörülerine göre 2015 yılında bölgemizde sıvı çelik üretimi 16 milyon tonlara ulaşacak. Bu da önümüzdeki beş yıl içerisinde körfeze milyarlarca dolarlık yatırımlar yapılacağını gösteriyor.''
     Çeliğin ağır tonajlı mamul olması nedeniyle dünyadaki örneklerinde de olduğu gibi kendi üretim bölgesinde işlenmesi halinde maliyetinin düştüğünü vurgulayan Nalçabasmaz, ''Şimdilik sıvı çelik üreten Hatay, bir süre sonra çelik ürünleri işlemeye başlayarak daha da büyüyecek. Çarpıcı bir örnek vermek gerekirse Ürdün'de başkent Amman'ın içme suyunu karşılamak üzere 320 kilometre uzunluğundaki milyar dolarlık isale hattının dev çelik borularının büyük bölümü Hatay'dan karşılanıyor. Bu yıl Ürdün'e kara yolu ile binlerce TIR çelik boru nakledilecek'' dedi.
    
     -ULUSLARARASI HAVAALANI TURİZMİ GELİŞTİRECEK-
    
     Turizm altyapısında önemli değişiklikler olduğuna dikkati çeken Nalçabasmaz, şunları kaydetti:
     ''Bölgenin lokomotifi olan tarım yerini, turizme bırakıyor. İlin ova bölümünde bulunan Antakya'da binlerce yıldır tarım yapılıyor. Havaalanının yapılması kent için milat oldu. Bu sayede turizm gelirlerinin artacağına inanıyoruz. Havaalanımızın bir yıllık hareketinde yüzde elli artış var, bu sayılara göre 2010 yılı sonunda yolcu sayısı 500 bin kişiyi bulacak. Şu anda bitmek üzere olan 46 bin 800 metre kare kapalı alanı bulunan yeni terminal binasıyla yolcu kapasitesi önemli ölçüde artacak ve uluslararası havaalanı statüsü kazanılacak. Bu kentteki turizm sektöründe hizmet veren tüm işletmelere yansıyacak. Yeni 5 yıldızlı oteller ve yatak sayısının yakın gelecekte artacağına inanıyoruz.''
     Nalçabasmaz, dünyanın taban mozaiği konusunda ikinci büyük müzesi olan ''Arkeoloji Müzesi''nde yer darlığı yüzünden deposunda ve yer altında bekletilen eserlerin sergilenmesi için Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de desteğiyle yeni müze kompleksi yapıldığını, her kazılan alandan tarihi eser çıktığını kaydetti.
     2025 yılında Türkiye'nin ihracatının 100 milyar dolardan 500 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini anımsatan Nalçabasmaz, Hatay'ın bu konuda ''lokomotif'' görevi yapacağını öne sürerek, ''Türkiye'nin ikinci büyük TIR filosuna sahip olan Hatay, yaş sebze meyve ihracatının yarısını gerçekleştiriyor. Bu mallar Türkiye'nin ikinci büyük TIR filosunu oluşturan ilimiz araçlarıyla dünyanın çeşitli yerlerine taşıyorlar'' diye konuştu.