HATAY TARIM VE KIRSAL KALKINMA STRATEJİ PLANI'' TOPLANTISI -

 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, hazırlanan strateji planıyla ilin ürün deseni haritasının çıkarıldığını söyledi.
HATAY TARIM VE KIRSAL KALKINMA STRATEJİ PLANI'' TOPLANTISI -
Lekesiz, Tarım İl Müdürlüğü ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (DOĞAKA) desteğiyle hazırlanan ''Hatay Tarım ve Kırsal Kalkınma Strateji Planı''nın İl Özel İdaresi binasında düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Hatay'da tarım sektörünün önemli bir istihdam alanına sahip olduğunu belirtti.
     Hedeflerinin Hatay'ı Ortadoğu'nun tarım ve ticaret merkezi haline getirmek olduğunu ifade eden Lekesiz, bu kapsamda artık dünyanın aradığı kalitede ürün yetiştirmek gerektiğini kaydetti.
     Hatay'ın çok verimli tarım arazilerine sahip olduğunu, zeytinden, maydanoza, yaş meyve sebzeden soğana kadar farklı ürün desenlerinin yetiştiriciliğinin yapıldığını belirten Lekesiz, şöyle devam etti:
     ''Türkiye yaş sebze ve meyve ihracatının yüzde 24'ünü Hatay gerçekleştiriyor. Geçen yıl 522 milyon dolarlık yaş meyve ve sebze ihracatı yaptık. Bu oranı daha da yükseklere taşımak için planlı ve programlı bir şekilde, önümüze koyduğumuz hedefleri gerçekleştirmek için çalışmalıyız. Bu kapsamda hazırlanan strateji planı ile ilimizin ürün deseni haritası çıkarıldı. Bu plan üreticilerimiz için yol gösterici bir rehber olacak. Artık üreticilerimiz, nerede hangi ürünün ekimini yapacağını bu planda görerek ekeceği ürüne karar verebilecek. Artık rastgele ekim yapmak yok. Planlı ve programlı bir şekilde çalışarak dünyayla rekabet edebilmek için çaba göstereceğiz.''
     Lekesiz, Hatay'da tarım arazilerinin şuan yüzde 13'lük bölümünün sulanabildiğini, Reyhanlı, Dostluk ve Karaçay barajlarının hizmete girmesiyle bu oranın yüzde 65'in üzerine çıkacağını, böylece tarım alanlarından daha fazla verim alınabileceğini kaydetti.
     Açılış konuşmasının ardından Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Akça, Hatay için hazırladıkları strateji planı hakkında bilgi verdi.
     Toplantıya Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, kaymakamlar, belediye başkanları ile kurum müdürleri ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.