Hatay Valisi Lekesiz'e veda ziyareti

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçti, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'e veda ziyaretinde bulundu.
Hatay Valisi Lekesiz'e veda ziyareti
 Serdengeçti, ziyarette yaptığı konuşmada, 2,5 yıldır sürdürdüğü görevini kendi isteğiyle bıraktığını ve bundan sonra Kalkınma Bakanlığı'nda planlama uzmanı olarak çalışacağını söyledi.
     Görev süresi içerisinde Hatay'ın büyük kalkınma ve değişim hamlesine şahit olduğunu ifade eden Serdengeçti, ''Hatay'da büyük yatırımlar yapıldı. Bu yatırımların startı verildi. Özellikle yapımı devam eden mozaik müzemiz tamamlandığında dünyanın en büyük mozaik müzesi olacaktır. Orada Kurtuluş Caddesi ve St. Pierre Kilisesi'nin restorasyonu bittiğinde o alan çok önemli bir cazibe merkezi haline gelecek'' dedi.
     Serdengeçti, DOĞAKA kurulduktan sonra ilk olarak bölge planı yaptıklarını böylece illerin önceliklerini belirlediklerini ve bunlara göre desteklerin verildiğini söyledi.

     Hatay'da faklı kültürlerin, inançların birlikte hoşgörü ile yaşadığını müşahede olduğunu vurgulayan Serdengeçti, ''Ben her zaman toplantılarda şunu söylemiştim. Türkiye'nin en önemli sorunlarından bir tanesi terör sorunudur. Türkiye'nin Hatay'daki bu ruha ihtiyacı var. Teröre 30-40 milyar dolar para harcandı deniliyor. Birçok şehitler verildi. Hatay'da bakıyorsunuz 72 millet bir arada hoşgörü ile barış içerisinde yaşıyor. Hatay'daki bu hoşgörü ruhu Türkiye'ye egemen olduğunda teröre giden milyar dolarlar kalkınmaya ve yatırıma gidecek ve bu sorunlar çözülecek diye düşünüyorum'' diye konuştu.
     Hatay Valisi Lekesiz de, bölge kalkınma ajanslarının kuruluş amaçlarına uygun olarak doğru hizmet üretmelerinin fevkalade önemli olduğunu belirtti.
     Lekesiz, kalkınma ajanslarının sevk ve idaresinde genel sekreterlerin çok etkili bir rolü olduğunu ve bu görevi Serdengeçti'nin çok başarı bir şekilde yürüttüğünü kaydetti.
     Vali Lekesiz, ziyaret sonunda Serdengeçti'ye hediye verdi.