HATAY'DA AİLE HEKİMLİĞİ UYGULAMASI

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KERKEZ: ''13 ARALIKTA AİLE HEKİMLİĞİ UYGULAMASINA GEÇİLECEK''
HATAY'DA AİLE HEKİMLİĞİ UYGULAMASI
 İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, 51 ilin aile hekimliğine geçtiğini, Hatay'da da 13 Aralık tarihinde bu sistemin uygulanacağını belirtti.
     Kerkez, İl Sağlık Müdürlüğünde yaptığı toplantıda, aile hekimliği uygulaması sayesinde sağlıkta kalitenin daha da artırılacağını söyledi.
     Uygulama sayesinde vatandaşların kendi hekimini seçme özgürlüğüne sahip olacağını ifade eden Kerkez, şöyle devam etti:
     ''13 Aralık tarihinde Hatay'da aile hekimliği uygulamasına geçilecek. Uygulamayla, hekimler hastasını daha iyi tanıyacak ve takip edebilecek. Hizmet alabilmek için ilave bir ödeme yapılmayacak. Vatandaşla hekim arasında güvene dayalı bir ilişki kurulabilecek. Sistemle hastanedeki kalabalık ve kuyruklar ortadan kalkacak. Düzenli sağlık kayıt sistemi kurulabilecek. Bu sayede sağlık hizmetlerindeki kalite daha da artacak.''
     Kentte 400 aile hekimine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Kerkez, bunların ortalama 3 bin 500 kişiye hizmet vereceğini kaydetti.
     Uygulama kapsamında 580 pratisyen, 31 uzman olmak üzere 611 hekim ile 414 hemşire, 422 ebe ve 127 sağlık memurununa eğitim verildiğini belirten Kerkez, belirlenen eksiklikleri gidermeye çalıştıklarını söyledi.
     Mevcut sağlık ocaklarının Aile Sağlık Merkezi olarak hizmet vereceğini ifade eden Kerkez, ''Bu kapsamda sağlık ocaklarının bina durumunu gözden geçirdik. Fiziki mekanları iyileştirici çalışmalar yapıldı. İnternet alt yapısının oluşturulması tamamlandı'' diye konuştu.
     Kerkez, uygulamaya geçişte aksaklık yaşanmaması için belediye, defterdarlık, nüfus müdürlüğü ve muhtarlıklarla işbirliği içerisinde olduklarını da kaydetti.
     Toplantıya, Sağlık İl Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Kerim Emiroğlu ile Sağlık Ocakları Şube Müdürü Çiğdem Tektaş katıldı.